تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی

معرفی نشریه
فصلنامه تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی بر اساس مجوز شماره ۲۲۴۷/۳۱۱۱ در مورخه ۲۶/۱۲/۱۳۸۸ از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی وزارت عتف موفق به اخذ درجه علمی- پژوهشی شده است. این نشریه در حال حاضر با همکاری و مشارکت انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران منتشر می‌شود. این فصلنامه در مباحث عام رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و موضوعات کتابخانه‌های عمومی و ترویج خواندن پذیرای مقالات پژوهشی اصیل نویسندگان و پژوهشگران است. این فصلنامه چهار شماره در سال منتشر می‌شود. 
فصلنامه تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی،‌ نشریه‌ای علمی با دسترسی آزاد است. فایل تمام متن مقالات پژوهشی به صورت pdf در سایت نشریه قرار گرفته و مراجعه‌کنندگان می‌توانند به صورت رایگان آنها را دانلود نمایند. داوری مقالات در این فصلنامه از نوع داوری دوسو ناشناس (Double Blind) است.
نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» فصلنامه علمیپژوهشی در حوزۀ کتابخانه‌های عمومی و کتابخوانی است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. نخستین شماره این نشریه با عنوان «پیام کتابخانه» در سال ۱۳۷۰ منتشر شد و در زمستان ۱۳۸۸ از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» به عنوان یک نشریه پیشرو در تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی، گسترده‌ای از دیدگاه‌ها، رویکردهای پژوهشی و روش‌شناسی آمیخته، کمّی، کیفی، ارزیابی، تحلیلی و موردی را دربرمی‌گیرد تا همه جنبه‌های کتابخانه‌های عمومی و علم اطلاعات را منعکس نماید. نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» در مباحث عام رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و ‌‌‌‌موضوعات مرتبط با حوزۀ‌ کتابخانه‌های عمومی و کتابخوانی مقاله‌ می‌پذیرد. اهداف مجله ۱) انتشار نتایج تحقیقات علمی و پژوهشی در زمینۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی با تمرکز بر کتابخانه‌های عمومی؛ ۲) کمک به ارتقای سطح پژوهش و نهادینه کردن پژوهش در زمینه کتابخانه‌های عمومی؛ ۳) تلاش برای گسترش دانش تخصصی پیرامون حوزۀ کتابخانههای عمومی؛ ۴) تلاش برای نشر اندیشههای نو جهت رفع نیازهای علمی و پژوهشی کشور در این زمینه؛ و ۵) نشر نتایج فعالیتهای علمی- پژوهشی متخصصان نهاد کتابخانه‌های عمومی و کتابداران کتابخانه‌های عمومی. 
******************************************************
عنوان نشریه: تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی
صاحب امتیاز: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
ناشر: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
انجمن علمی حامی: انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران
عنوان انگلیسی نشریه: Research on Information Science and Public Libraries
گروه علمی (موضوعی): علوم انسانی.
زیر گروه: علم اطلاعات و دانش‌شناسی.
حوزه‌های موضوعی نشریه: کتابخانه‌های عمومی | کتابخانه‌های شهر | کتابخانه‌های سیار | کتابخانه‌های شهرداری | کتابخانه‌های عمومی ملی | کتابخانه‌های استانی | کتابخانه‌های روستایی | کتابخانه‌های دولتی | کتابخانه‌های شهری | کتاب‌درمانی: خواندن‌درمانی | خدمات مرجع عمومی | ساختمان و تجهیزات کتابخانه‌های عمومی |  مشاوره خواندن و خدمات مشاوره خوانندگان.
درجه علمی: علمی-پژوهشی
مدیر مسئول: جناب آقای  مهدی رمضانی
سردبیر: دکتر سعید اسدی
مدیر اجرائی: دکتر داود حاصلی
تاریخ آغاز اعتبار:  ۰۱ / ۱۰ / ۱۳۸۸ توسط کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور
نوع داوری: دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه
میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی: حدود ۱۰ روز
میانگین بازه زمانی فرایند داوری پذیرش مقالات: ۳ تا ۴ ماه، حداقل دو داور 
درصد پذیرش مقالات: ۲۰ درصد
فاصله انتشار: فصلنامه
زبان نشریه:  فارسی (چکیده مبسوط و منابع به انگلیسی)                  
نوع نشریه: نشریه علمی
نوع مقالات: پژوهشی و مروری
نوع انتشار:  الکترونیکی
نوع دسترسی: رایگان (تمام متن)
شاپا چاپـــــی: ۲۶۴۵۵۷۳۰
شاپا الکترونیکی: ۲۶۴۵۶۱۱۷
شیوه استناددهی: شیوه‌نامه  APA
تلفن: ۰۲۱۸۸۹۲۵۷۹۴| زمان تماس ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر.
دورنگار: ۰۲۱۸۸۹۲۵۷۹۰
رایانامه سازمانی نشریه: journaliranpl.ir
جیمیل پشتیبان نشریه: iranpljournalgmail.com
آدرس وبگاه نشریه: https://publij.ir/index.php
هزینه داوری مقاله:  ندارد.
هزینه پذیرش نهایی و انتشار:  ندارد. رایگان است.
ضریب تأثیر در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC): ۵۱۰  / ۰  چارک دوم ()
حق‌مؤلف (کپی‌رایت) مقالات: نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» تابع قوانین بین‌المللی حق نشر همگانی کرییتیو کامنز (CC BY-NC) است. حق‌مؤلف مقالات از آن نویسندگان است و نویسندگان مالک و صاحب حق‌مؤلف اثر خود هستند.
نوع دسترسی: دسترسی آزاد به مقالات نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» بر اساس  مجوز کرییتیو کامنز (CC BY-NC)
کمیته بین‌المللی اخلاق نشر (کوپ): نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» با احترام به قوانین اخلاق نشر، تابع راهنماها، اصول و قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌کند.
سیاست مبارزه با سرقت ادبی و همانندجویی: بر اساس قرارداد با شرکت یکتاوب تمامی مقالات ارسالی به نشریه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» قبل از ورود به فرایند داوری از طریق نرم‌افزارهای مشابهت‌یاب، همتایاب و سمیم‌نور بررسی خواهند شد.
نکات قابل توجه نویسندگان: نشریه برای داوری و چاپ مقاله، هزینه دریافت نمی‌کند؛ اما  بازنشر اطلاعات در این نشریه با ذکر منبع آزاد است. با توجه به درخواست کمیسیون نشریات علمی کشور، ثبت و نمایش شناسه رایگان ORCID و استفاده از رایانامه دانشگاهی یا سازمانی برای نویسندگان مقالات الزامی است. بنابراین، از نویسندگان محترم درخواست می‌شود قبل از ارسال مقاله به نشریه نسبت به اخذ کد شناسه پژوهشگر ORCID و رایانامه دانشگاهی/سازمانی اقدام نمایند.
نویسنده مسئول مکاتبات: نویسنده مسئول مقاله بایستی حتماً عضو هیئت علمی یک دانشگاه، مرکز یا پژوهشگاه باشد و مقاله حتماً توسط وی به نشریه ارسال شود، و یا نامه تأییدیه مکتوب وی و فرم‌های ذیل همراه مقاله ارسال شود.
فایل‌ها و فرم‌های لازم: چهار فایل ضروری که باید از طریق سامانۀ دریافت مقاله‌ها ارسال شوند: ۱. فایل اصلی مقاله (بدون نام نویسندگان و با رعایت راهنمای نویسندگان)، ۲. فایل مشخصات نویسندگان؛ ۳. فرم تعهدنامه نویسندگان (باید شامل عنوان مقاله و نام و نام خانوادگی تمام نویسندگان باشد و به امضای همه نویسندگان رسیده باشد)؛ ۴. فرم تضاد منافع (باید توسط نویسنده مسئول امضاء و به همراه فایل مقاله بارگذاری شود)؛ و ۵. نامه پشتیبان.
قالب مقالات نشریه: نسخه نهایی مقاله بعد از طی کردن مراحل داوری و پذیرش مقاله بایستی در قالب نشریه ارسال شود. در غیر این صورت ترتیب اثر داده نخواهد شد.
******************************************************


 
Main Image

تحقیقات اطلاع‌رسانی و كتابخانه‌های عمومی

1402، جلد 29، شماره4

شاپای چاپی: 2645-5730

شاپای الکترونیکی: 2645-6117

مدیر مسئول: مهدی رمضانی

سردبیر: سعید اسدی

مشاهده ی آخرین شماره

* امکان دریافت گواهی پذیرش و انتشار مقاله در صفحه شخصی کاربران و پرونده مقاله به صورت الکترونیک وجود دارد و لینک دائمی آن برای ارائه احتمالی به سازمان‌ها جهت مشاهده مجدد و اخذ تأیید، در گواهی اضافه شده است. اطلاعات مندرج در گواهی از پرونده مقالات دریافت می‌شود، لذا نویسندگان مسئول در تکمیل اطلاعات نویسندگان در پرونده مقالات دقت لازم را مبذول نمایند.

* فصلنامه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) می‌باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

 
* پس از این، تأییدیه سامانه همانندجوی ایرانداک برای تمامی مقالات ارسال شده الزامی است. پس از پذیرش مقاله در هیئت تحریریه فصلنامه و پیش از ارسال برای داوری، از پدیدآورندگان درخواست می‌شود با مراجعه به سامانه همانندجو به نشانی tik.irandoc.ac.ir، گواهی همانندجویی مقاله را دریافت کنند. سیاست این فصلنامه، پذیرش مقالاتی با کمتر از 20 درصد همانندی (به‌جز نقل‌قول‌های مستقیم) است و پدیدآورندگان پس از داوری موظف به اصلاح آن هستند و همانندی بین 20 تا 30 درصد قبل از ارسال به داوری می‌بایست توسط پدیدآورندگان اصلاح شود. همانندی بیشتر از 30 درصد مورد قبول فصلنامه نبوده و مقالات به داوری ارسال نخواهند شد. گواهی همانندجویی به ایمیل فصلنامه به نشانی (journal@iranpl.ir) و شناسه (p9tCc) ارسال گردد (توجه شود شناسه به حروف بزرگ و کوچک حساس است).

نویسندگان گرامی، جهت تسریع فرایند داوری و کاهش تعداد بازنگری مقالات، خواهشمند است پیش از بارگذاری مقالات خود در سامانه، حتماً راهنمای نگارش مقاله را مطالعه نمایید.
 

مقالات پربازديد

ابر واژگان

اطلاعات نشریه 

 • شماره جاری: 1402، جلد 29، شماره4
 • صاحب امتیاز: نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور
 • مدیر مسئول: مهدی رمضانی
 • سردبیر: سعید اسدی
 • شاپای الکترونیکی: 2645-6117

آمار فصلنامه

 • تعداد مقالات دریافت شده: 2484 مقاله
 • تعداد مقالات منتشر شده: 1074 مقاله
 • تعيين وضعيت اوليه مقالات: 10 روز
 • فرايند داوري و تعيين وضعيت نهايي مقاله:  2 ماه
 • نرخ پذيرش مقالات:  0.36
 • نرخ رد مقالات:   0.64

آمار سایت

 • کل کاربران ثبت شده: 4102 کاربر
 • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
 • میهمانان در حال بازدید: 119 کاربر
 • تمام بازدید‌ها: 10864659 بازدید
 • بازدید 24 ساعت قبل: 3875 بازدید


اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.

بازنشر اطلاعات

استفاده از مطالب ارائه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می‌باشد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb