دوره 28، شماره 4 - ( 10-1401 )                   دوره 28 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shekari M R, Hashemi I. Designing a conceptual model of public libraries as community centers, based on the public sphere theory of Jürgen Habermas. RISPL 2022; 28 (4)
URL: http://publij.ir/article-1-2417-fa.html
شکاری محمدرضا، خادمی‌زاده شهناز، نواح عبدالرضا، هاشمی اسماعیل، کوهی رستمی منصور. طراحی مدل مفهومی کتابخانه‌های عمومی به مثابه مراکز اجتماعی، بر اساس نظریه حوزه عمومی یورگن هابرماس. تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي 1401; 28 (4)

URL: http://publij.ir/article-1-2417-fa.html


1- اهواز، کیانپارس، کتابخانه مرکزی استان خوزستان
دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، بلوار گلستان، دانشگاه شهید چمران اهواز ، s.khademi@scu.ac.ir.com
3- اهواز، بلوار گلستان، دانشگاه شهید چمران اهواز
چکیده:   (395 مشاهده)
هدف: هدف این پژوهش دستیابی به مدل مفهومی کتابخانه‌های عمومی ایران به مثابه مراکز اجتماعی، مبتنی بر نظریه حوزه عمومی یورگن هابرماس است.
روش‌شناسی: پژوهش به ‌لحاظ هدف، کاربردی؛ از نظر نحوه‌ی گردآوری داده‌ها، پیمایشی؛ و به ‌لحاظ ماهیت داده‌ها یک تحقیق آمیخته از نوع اکتشافی است که با رویکرد نظام‌مندِ نظریه‌زمینه‌ای انجام شد. در بخش کیفی، ابتدا با انجام 33 مصاحبه و 2 گروه کانونی، عوامل مؤثر شناسایی و استخراج شدند. اعتبار این عوامل از طریق شاخص نسبت روایی محتوایی (CVR) و پایایی آن‌ها نیز با آزمون ضریب کاپای فلیس اثبات شد. در بخش کمی، پایایی ابزار با استفاده از پرسشنامه‌ای 117 گویه‌ای با میانگین 86/0 تأیید شد. در نهایت، با روش آنتروپی شانون، عوامل رتبه‌بندی شدند.
یافته‌ها: هفت عاملِ نیروی انسانی، ساختمان ‌و ‌تجهیزات، اجتماعی، سیاسی، ساختاری، فرهنگی و اقتصادی در مدل کتابخانه‌های عمومی به مراکز اجتماعی اثرگذارند که عامل فرهنگی بیشترین و عامل اقتصادی کمترین تأثیر را دارد. تمامی عوامل دارای روایی محتوایی بیشتر از 33/0 و ضریب کاپای بیشتر از 7/0 بودند، پس از روایی و پایایی لازم برخوردار بودند. مدل مفهومی پژوهش نیز در شش بخش ترسیم شد.
ارزش/اصالت: نظریه حوزه عمومی از جمله نظریات جامعه‌شناسی است که علی‌رغم ارتباطش با کتابخانه‌های عمومی، در داخل کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته ‌است. این کتابخانه‌ها می‌توانند از طریق اجزای حوزه عمومی، با برقراری ارتباط بین دولت و ملت، مردم را از تصمیمات دولتی آگاه کنند و آن‌ها را به چالش بکشانند. در این ‌حالت، کتابخانه، عاملی خواهد شد برای رشد و خودشکوفاییِ روزافزون شهروندان و عاملی برای ارتقای رفاه عمومی و تثبیت صلح و آرامش.
     
نوع مطالعه: كيفي | موضوع مقاله: مطالعات اجتماعي
دریافت: 1401/4/3 | پذیرش: 1402/12/10 | انتشار: 1401/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb