دوره 27، شماره 2 - ( 6-1400 )                   دوره 27 شماره 2 صفحات 292-261 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Beikzad J. Modeling the Impact of Authentic Leadership and Organizational Mentoring on Organizational Voice with the Mediating Role of Moral Competence in Public Libraries of East Azerbaijan Province. Research on Information Science & Public Libraries 2021; 27 (2) :261-292
URL: http://publij.ir/article-1-2322-fa.html
بیک زاد جعفر. مدل‌سازی تأثیر رهبری اصیل و مرشدیت سازمانی بر آوای سازمانی با نقش میانجی صلاحیت اخلاقی در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌شرقی. تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي 1400; 27 (2) :292-261

URL: http://publij.ir/article-1-2322-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب ، beikzad_jafar@yahoo.com
چکیده:   (6607 مشاهده)
هدف: امروزه نمی‌توان با تکیه بر رویکردهای سنتی به مدیریت منابع انسانی، به ایجاد مثبت‌گرایی در کار همت گماشت، بلکه این امر مستلزم اتخاذ یک سبک رهبری اصیل است که هم اهمیت و لزوم مثبت‌گرایی را درک کند و هم بتواند مروج مثبت‌گرایی در سازمان باشد که از توانمندی‌ها و مهارت‌های کارکنان در جهت توسعه سازمان استفاده کند. از سوی دیگر، مرشدیت سازمانی عامل مهمی در خصوص صلاحیت اخلاقی و آوای سازمانی است و توجه به آن می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم زمینه ایجاد آثار مثبت صلاحیت اخلاقی و آوای سازمانی را در جهت رشد و توسعه سازمان فراهم کند.هدف از انجام پژوهش حاضر مدل‌سازی تأثیر رهبری اصیل و مرشدیت سازمانی بر آوای سازمانی با نقش میانجی صلاحیت اخلاقی در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی است.
روش: این پژوهش از نوع کاربردی و با روش توصیفی-همبستگی انجام شده است. جامعه آماری پژوهش شامل کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی به تعداد 205 نفر است که از میان تعداد 133 نفر بهعنوان نمونه آماری بر اساس فرمول کوکران برآورد و بهصورت تصادفی طبقه­ای انتخاب شدند. دادهها از طریق پرسشنامه جمعآوری و با استفاده از نرمافزار SMART PLS3 و روش معادلات ساختاری (SEM) برای بررسی مدل علّی آزمون شدند.
یافتهها: بررسی شاخصهای برازش مدل حاکی از آن است که مدل ساختاری پژوهش از وضعیت برازشی مناسبی برخوردار است. یافته‌های پژوهش نشان داد که رهبری اصیل بر آوای سازمانی (198/.) و صلاحیت اخلاقی (514/0) تأثیری معنادار دارد. همچنین، مرشدیت سازمانی بر آوای سازمانی (299/0) و صلاحیت اخلاقی (459/0)، و صلاحیت اخلاقی بر آوای سازمانی (386/0) تأثیری معنادار دارد. بهعلاوه، در سطح 95 درصد، صلاحیت اخلاقی در تأثیر رهبری اصیل بر آوای سازمانی و در تأثیر مرشدیت سازمانی بر آوای سازمانی نقش میانجی ایفا می‌کند.
اصالت/ارزش: پژوهش حاضر می‌تواند اطلاعات کاربردی را برای مدیریت کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی فراهم کند تا بر این اساس روابط مرشد-مریدی و ابعاد رهبری اصیل، وضعیت صلاحیت اخلاقی و آوای سازمانی را ارتقا دهند.
متن کامل [PDF 1401 kb]   (695 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مطالعات مديريتي
دریافت: 1400/2/28 | پذیرش: 1400/4/4 | انتشار: 1400/6/16 | انتشار الکترونیک: 1400/6/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb