دوره 28، شماره 1 - ( 3-1401 )                   دوره 28 شماره 1 صفحات 93-76 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Eghbali A, Noruzi A. Analyzing the Role of Public Libraries Services in the Development of the Local Economy: Case Study of Kermanshah Province. RISPL 2022; 28 (1) :76-93
URL: http://publij.ir/article-1-2314-fa.html
اقبالی علی، نوروزی علیرضا. تحلیل نقش خدمات کتابخانه‌های عمومی در توسعه اقتصاد محلی: مورد مطالعه استان کرمانشاه. تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي 1401; 28 (1) :93-76

URL: http://publij.ir/article-1-2314-fa.html


1- کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی، مطالعات کتابخانه‌های عمومی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
دانشگاه تهران، گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، noruzi@ut.ac.ir
چکیده:   (1351 مشاهده)
هدف: هدف از این پژوهش تحلیل نقش خدمات کتابخانه‌های ‌عمومی در توسعه اقتصاد محلی استان کرمانشاه از دیدگاه کتابداران ‌شاغل درکتابخانه‌های‌عمومی استان در وضعیت موجود و مطلوب کتابخانه‌های عمومی بود.
روش: این پژوهش، از نظر هدف کاربردی بود که به روش پیمایشی ‌انجام شد. جامعه آماری پژوهش، کلیه‌ کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه بودند (194 نفر). نمونه مورد نظر (126نفر) که بر اساس فرمول نمونه‌گیری کوکران و با روش نمونه‌گیری تصادفی‌ساده انتخاب شد. داده‌های مورد نیاز پژوهش، با استفاده از پرسش‏نامه محقق ساخته گردآوری شد. روایی صوری و محتوایی پرسش‏نامه را متخصصان تأیید و پایایی آن از طریق آلفای کرونباخ در شرایط موجود 955/0 و در شرایط مطلوب 935/0 محاسبه گردید. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار  آماری اس.پی.اس.اس. در دو بخش توصیفی مانند میانگین و انحراف معیار و همچنین آمار استنباطی تی یک نمونه‌ای انجام گرفت.
یافته‌ها: نتایج ‌پژوهش نشان داد که در وضعیت موجود به ترتیب خدمات جنبی با میانگین 05/3؛ خدمات اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی با میانگین 59/2؛ خدمات آموزشی و پژوهش با میانگین 32/2 در سطح نسبتاً مطلوب و خدمات مشاوره‌ای و مرجع در وضعیت موجود با میانگین 04/2 در سطح نامطلوب قرار دارند. همچنین، در وضعیت مطلوب به ترتیب خدمات جنبی با میانگین86/2؛ خدمات آموزشی و پژوهشی با میانگین 54/2؛ خدمات اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی با میانگین 34/2 و خدمات مشاوره‌ای و مرجع با میانگین 26/2 در سطح مطلوب قرار دارند.
اصالت/ارزش: پژوهش حاضر از معدود پژوهش‌های داخلی است که به تحلیل نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعه اقتصاد محلی می‌پردازد و ‌دیدگاه کتابداران و تصمیم‏گیران این خدمات که با مشکلات و مسائل ارائه آن در کتابخانه‌ها مواجه‌اند را بررسی کرده است. با نتایج برخاسته از این پژوهش، مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌توانند در جهت ایفای یکی از نقش‏های مهم کتابخانه‌های عمومی که همان توسعه اقتصاد محلی و بومی است برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.
متن کامل [PDF 675 kb]   (230 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: خدمات كتابخانه‌ها
دریافت: 1400/1/2 | پذیرش: 1400/3/9 | انتشار: 1401/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb