XML English Abstract Print


دانشکده علوم جغرافیایی دانشگاه خوارزمی ، fasihi@khu.ac.ir
چکیده:   (156 مشاهده)
 هدف: هدف این تحقیق تحلیل دسترس­پذیری کتابخانه­های عمومی در منطقه 20 شهرداری تهران است.
 روش: روش تحقیق توصیفی- پیمایشی از نوع کاربردی است. بخشی از داده­‌های تحقیق از اسناد و از اطلاعات دریافت شده از کتابخانه‌­های عمومی به­‌دست آمده و بخشی نیز از پیمایش حاصل شده‌­اند. تحلیل­‌های کمی با استفاده از شاخص­‌های «نسبت پوشش» و «سرانه کتابخانه» صورت گرفته و ابزارهای­ Buffering و Euclidean Distance در سیستم اطلاعات جغرافیایی نیز برای ترسیم حوزه‌­های پوشش کتابخانه­‌ها و تحلیل دسترسی­ها به­‌کار گرفته شده‌­اند.
 یافته­‌ها: در محدوده مطالعاتی از هر هکتار زمین شهری تنها به طور میانگین حدود 31/4 مترمربع به کاربری کتابخانه عمومی اختصاص یافته و سرانه فضای کتابخانه عمومی نیز 027/0 متر مربع است که تقریباً نصف استانداردهای شهری است. 1/86 درصد از مراجعه­ کنندگان، وضعیت دسترسی کتابخانه­‌ها­ و 9/74 درصد، ظرفیت آنهارا «بسیار خوب» و «خوب» ارزیابی نموده­‌اند. 18 درصد از مساحت منطقه که 32/18 درصد جمعیت در آن به­‌سر می­‌برند، به کتابخانه­‌های عمومی دسترسی ندارد. در حالی­که در نیمی از مساحت متطقه که کمی بیش از نصف جمعیت به­‌سر می­‌برند، حوزه پوشش خدماتی دو یا سه کتابخانه همپوشانی داشته است. 20 درصد از جمعیت در فراتر از فاصله 1000 متری از نزدیک­ترین کتابخانه عمومی قرار داشته و از دسترسی مناسبی بهره‌­مند نبوده‌­اند.
 اصالت / ارزش: در برنامه­‌ریزی­‌های توسعه خدمات فرهنگی و از آن جمله خدمات کتابخانه­‌ای، به موازات رشد و گسترش کمی و کیفی مراکز عرضه خدمات، توازن در توزیع فضایی این مراکز نیز مورد توجه قرار دارد. تحلیل­‌های دسترس‌­پذیری می­‌تواند وضعیت پوشش خدمات در فضا و نابرابری‌های موجود را آشکار ساخته و دستاوردهای آن در برنامه­‌ریزی­‌ها برای ایجاد عدالت فضایی مورد استفاده قرار گیرد.
 کلید­واژه‌­ها: دسترس‌­پذیری، حوزه پوشش، عدالت فضایی، منطقه 20

 
متن کامل [PDF 991 kb]   (37 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: استانداردهاي كتابخانه‌اي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۳ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۴/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb