دوره 27، شماره 4 - ( 12-1400 )                   دوره 27 شماره 4 صفحات 738-707 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز ، azimih@scu.ac.ir
چکیده:   (468 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر شناسایی عوامل مؤثر بر نوآوری و خلاقیت در کتابخانه‌های عمومی از دیدگاه متخصصان حوزۀ نوآوری و خلاقیت و کتابخانه‌های عمومی و نیز اولویت‌بندی آن‌ها از دیدگاه کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان است.
روش: پژوهش حاضر به‌لحاظ هدف یک پژوهش آمیخته از نوع اکتشافی است. جامعۀ آماری در بخش کیفی شامل متون حوزۀ خلاقیت و نوآوری و همچنین 22 نفر از خبرگان دانشگاه بودند که به‌روشِ نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. جامعۀ پژوهش در بخش کمّی شامل همۀ کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان و ابزار گردآوری داده‌­ها پرسش‌نامه است.
یافته‌ها: در بخش کیفی 50 مؤلفۀ تأثیرگذار بر خلاقیت و نوآوری در کتابخانه‌های عمومی شناسایی شد. این عوامل در بخش کمّی از دیدگاه کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان در 8 عامل کلی دسته‌بندی شد که به ترتیب اولویت عبارت‌اند از: فرهنگ سازمانی، عوامل فردی و ویژگی‌های شخصیتی، ساختار سازمانی، استراتژی سازمانی، مدیریت و رهبری سازمانی، جو سازمانی، انگیزش و پاداش سازمانی و منابع سازمانی.
اصالت/ارزش: شناسایی عوامل و مؤلفه‌های خلاقیت و نوآوری برای کتابخانه‌های عمومی در ایران انجام نشده بود. عوامل مؤثر در خلاقیت و نوآوریِ شناسایی‌شده در این پژوهش می‌تواند در فرایند برنامه‌ریزی و مدیریت کتابخانه‌های عمومی و ارتقای سطح کیفیت خدمات سازمان استفاده شود. به‌علاوه، این عوامل شناسایی‌شده قابلیت استفاده برای کشف و اولویت‌بندی برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی کل کشور را دارد.
متن کامل [PDF 708 kb]   (144 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مطالعات روان‌شناسي
دریافت: 1400/8/22 | پذیرش: 1400/11/3 | انتشار: 1400/12/10 | انتشار الکترونیک: 1400/12/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.