دوره 27، شماره 2 - ( 6-1400 )                   دوره 27 شماره 2 صفحات 325-293 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه پیام نور ، fsohieli@gmail.com
چکیده:   (6140 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش برنامه­‌های جانبی کتابخوان (نشست کتابخوان، نشست مدرسه‌­ای و جمع‌خوانی) بر آگاهی فراشناختی از راهبردهای مطالعه (مطالعۀ کلی، مطالعۀ حمایتی و حل مسئله) دانش‌­آموزان مقطع متوسطۀ شهر صحنه انجام شد.
روش: پژوهش حاضر مطالعه‌­ای شبهآزمایشی با استفاده از طرح پیش‌­آزمون-پس­‌آزمون بود. جامعۀ آماری این پژوهش شامل کلیۀ دانش‌­آموزان دختر مقطع متوسطه (پایۀ اول تا چهارم) در شهرستان صحنه در سال تحصیلی 1396-1397 بودند. ابزار جمع‌­آوری داده­‌ها پرسشنامۀ استاندارد آگاهی فراشناختی از راهبردهای مطالعۀ مختاری و ریچارد (2002) بود.
یافته­‌ها: یافته‌­های پژوهش نشان داد که در گروه نشست کتابخوان، میانگین نمرۀ آگاهی فراشناختی از راهبردهای مطالعه در کل و مؤلفههای آن بعد از مداخله نسبت به قبل از آن افزایشی معنادار دارد (05/0P<). در گروه نشست مدرسه‌ای، میانگین نمرۀ آگاهی فراشناختی از راهبردهای مطالعه در کل و مؤلفههای آن در پیشآزمون و پسآزمون تفاوتی معنادار ندارد (05/0P>). در گروه جمع‌خوانی نیز میانگین نمرۀ آگاهی فراشناختی از راهبردهای مطالعه در کل و مؤلفههای آن بعد از مداخله نسبت به قبل از آن افزایشی معنادار یافته است. (05/0P<). همچنین، یافتهها نشان دادند که هر دو روش گروه نشست کتابخوان و گروه جمع‌خوانی بر مؤلفههای مطالعۀ کلی، مطالعۀ حمایتی و حل مسئله تأثیر مثبت معناداری دارند.
اصالت/ارزش: برنامه­‌های جانبی نشست کتابخوان و جمعخوانی می‌­توانند آگاهی فراشناختی دانش‌­آموزان از راهبردهای مطالعه را اثربخشتر و کارآمدتر سازند. با توجه به اینکه برنامه‌­های جانبی کتابخوان در مراکز آموزشی (در همۀ سطوح) قابل اجرا و آموزش هستند، نهادهای آموزشی و فرهنگی کشور باید برنامه­ریزی دقیق و منسجمی در این زمینه داشته باشند.

 
متن کامل [PDF 1164 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي |
دریافت: 1399/11/27 | پذیرش: 1400/2/18 | انتشار: 1400/6/16 | انتشار الکترونیک: 1400/6/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.