دوره 26، شماره 1 - ( 1-1399 )                   دوره 26 شماره 1 صفحات 139-157 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ، abazari391@yahoo.com
چکیده:   (2169 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر شناخت مناسب­ترین نوع برنامه‌­ریزی به‌­منظور طراحی فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی در ایران، از دیدگاه کتابداران و کارشناسان این کتابخانه­‌ها است. درک دیدگاه­‌های کارکنان صف و ستاد کتابخانه­‌های عمومی در انتخاب مناسب­ترین نوع برنامه‌ریزی و همچنین، اولویت‌­بندی به‌کارگیری انواع برنامه‌­ریزی‌­ها برای طراحی فعالیت­های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی دارای اهمیت است. تعیین مناسب­‌ترین نوع برنامه­‌ریزی برای طراحی فعالیت‌های فرهنگی از دیدگاه کتابداران و کارشناسان کتابخانه­‌های عمومی کشور است.
روش: روش پژوهش کاربردی و از نوع توصیفی-پیمایشی است. ابزار گردآوری داده‌ها پرسش­نامۀ محقق‌ساخته است که روایی محتوایی با استفاده از دو ضریب نسبی روایی محتوایی و شاخص روایی محتوایی و پایایی پرسش­نامه با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ محاسبه شد. جامعۀ پژوهش شامل دو گروه کتابداران و کارشناسان استانی و ستادی امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بودند. 357 کتابدار از طریق نمونه‌گیری خوشه‌­ای و 38 کارشناس به­‌عنوان نمونه به­‌صورت تصادفی انتخاب شدند که از این تعداد 29 پرسش­نامه تکمیل شد. تجزیه ­و تحلیل داده‌­ها با استفاده از آزمون فریدمن در نرم‌افزار SPSS نسخۀ 22 استفاده شده است.
یافته­‌ها: دیدگاه‌­های کتابداران و کارشناسان در انتخاب مناسب­ترین نوع برنامه‌ریزی متفاوت بود. از نظر کتابداران پنج نوع برنامه‌ریزی مشارکتی، فرهنگی، راهبردی، ترویجی و منطقی در اولویت نخست تا پنجم بودند و از منظر کارشناسان ستادی به‌­ترتیب انواع برنامه‌ریزی‌های منطقی، راهبردی، ترویجی، فرهنگی و مشارکتی در اولویت اول تا پنجم قرار داشتند.
اصالت/ارزش: مقالۀ حاضر اولین پژوهشی است که به بررسی دیدگاه‌­های کارکنان صف و ستاد در انتخاب مناسب‌ترین نوع برنامه‌ریزی در کتابخانه‌های عمومی می‌پردازد. شناخت و درک تفاوت‌های کارکنان صف و ستاد در نوع برنامه‌ریزی به هم­گرایی نظریات بین آن‌ها کمک می‌کند و موجب تقویت برنامه‌ریزی‌ها می‌شود.
متن کامل [PDF 522 kb]   (442 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: تحليل آماري
دریافت: 1397/9/3 | پذیرش: 1398/3/25 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1398/3/25 | انتشار: 1399/5/12 | انتشار الکترونیک: 1399/5/12