دوره 20، شماره 4 - ( 12-1393 )                   دوره 20 شماره 4 صفحات 771-787 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


نهاد کتابخانه های عمومی ، masoomeh.abdollahi@gmail.com
چکیده:   (7376 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر، بررسی وضعیت سواد اطلاعاتی کتابداران کتابخانه‏های عمومی استان فارس با توجه به استانداردهای سواد اطلاعاتی است.
روش: این پژوهش کاربردی و از نوع پیمایشی است و ابزار پژوهش، پرسشنامۀ «سنجش سواد اطلاعاتی DAS» (داورپناه و سیامک، 1387) است. پرسشنامۀ 55 سؤالی، 5 استاندارد را در بر داشت، که به­وسیله آن سواد اطلاعاتی کتابداران عمومی سنجیده شد. برای تحلیل داده‏ها از همبستگی پیرسون و آزمون t استفاده گردید.
یافته‏ ها: با توجه به نتایج آزمون‏های آماری می‏توان گفت که سواد اطلاعاتی کتابداران کتابخانه‏های عمومی فارس در سطح متوسطی قرار دارد. سن و سابقۀ کار بر سواد اطلاعاتی کتابداران تأثیرگذار بوده است. بین سواد اطلاعاتی کتابداران فارغ‏التحصیل در رشتۀ کتابداری و غیرکتابداری تفاوت معنی‏داری وجود داشت. نوع مدرک تحصیلی بر سواد اطلاعاتی کتابداران تأثیرگذار بود و کتابداران دارای مدرک بالاتر نسبت به سایرین از سواد اطلاعاتی بیشتری برخوردار بودند. کتابداران کتابخانه‏های عمومی از نظر میزان آشنایی با زبان انگلیسی در سطح پایینی قرار داشتند.
اصالت/ارزش: کتابخانه‏های عمومی بهعنوان یک دانشگاه همگانی برای ایجاد و پیشبرد برنامه‏های سواد اطلاعاتی و یادگیری مادام‏العمر در جامعه در صف مقدم هستند و بنابراین نتایج حاصل از ارزیابی سواد اطلاعاتی کتابداران و برنامه‏ریزی برای ارتقاء سطح آن، در جهت رسیدن به این هدف یاریگر خواهد بود.
 
متن کامل [PDF 448 kb]   (1840 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مطالعات اجتماعي
دریافت: 1392/1/17 | پذیرش: 1394/2/5 | انتشار: 1394/2/5 | انتشار الکترونیک: 1394/2/5