دوره 24، شماره 4 - ( 12-1397 )                   دوره 24 شماره 4 صفحات 613-633 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت مدرس ، zandian@modares.ac.ir
چکیده:   (1161 مشاهده)
هدف: هدف اصلی این پژوهش، رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی تحت پوشش نهاد کتابخانه‌های عمومی در استان آذربایجان غربی بر اساس خدمات اطلاع‌رسانی با فرآیند تحلیل سلسله‌مراتبی است.
روش: روش پژوهش پیمایشی- توصیفی است. جامعۀ پژوهش حاضر 67 باب کتابخانۀ عمومی نهادی استان آذربایجان غربی است. داده‌های خدمات اطلاع‌رسانی این کتابخانه‌ها از طریق ابزار پرسشنامه جمع‌آوری شدند. سؤالات پرسشنامه شاخص‌های خدمات کتابخانه بودند. این داده‌ها بر اساس فرآیند تحلیل سلسله‌مراتبی و استفاده از نرم‌افزار Expert choice رتبه‌بندی شده‌اند.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد در بین 67 باب کتابخانۀ عمومی استان آذربایجان غربی، کتابخانه عمومی شیخ شلتوت مهاباد با کسب 060/0 امتیاز در رتبۀ اول و کتابخانۀ مرکزی ارومیه با کسب 054/0 امتیاز در رتبۀ دوم از لحاظ میزان ارائه خدمات اطلاع‌رسانی قرارگرفته‌اند.
اصالت/ارزش: با توجه به مطالعات و بررسی‌های انجام‌ شده در خصوص رتبه‌بندی، رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی بر اساس خدمات اطلاع‌رسانی در ایران جنبه‌ای نو و متفاوت دارد و می‌تواند زمینه‌ای برای سایر پژوهش‌ها باشد. این پژوهش مشخص می‌کند میزان ارائه خدمات اطلاع‌رسانی در کتابخانه‌های عمومی، ارتباطی به درجۀ کتابخانه و یا روستایی و شهری بودن آن ندارد و به‌نظر می‌رسد ارائه خدمات اطلاع‌رسانی مطلوب در درجۀ اول نشأت‌گرفته از ارادۀ کتابداران و کارکنان کتابخانه است.
 

 
متن کامل [PDF 1289 kb]   (289 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: تحليل آماري
دریافت: 1397/4/6 | انتشار: 1397/12/24 | انتشار الکترونیک: 1397/12/24