:: دوره 22، شماره 4 - ( تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي، زمستان 1395 ) ::
دوره 22 شماره 4 صفحات 583-601 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی مدلی راهبردی برای ارتقاء سطح کیفیت خدمات کتابخانه‌های عمومی با رویکرد مدل‌سازی ساختاری تفسیری
حبیب‌الله میرغفوری، زهره کریمی گوغری، اکرم شعبانی*
کارشناس ارشد دانشگاه یزد ، shabani.akrm@gmail.com
چکیده:   (1105 مشاهده)
هدف: هدف این پژوهش تدوین نقشۀ استراتژی خدمات کتابخانه ­های عمومی برای بهبود کیفیت آنها در چهار بُعد رضایت کاربران، مالی، رشد و یادگیری و فرایندهای داخلی با استفاده از مدل‌سازی ساختاری تفسیری است.
روش: این پژوهش از نظر نوع هدف توصیفی و از نظر نتیجه کاربردی است و با روش پیمایش تک‌مقطعی و میدانی انجام ‌شده است. شیوه گردآوری داده‌ها از طریق پرسشنامه، مصاحبه و مطالعات کتابخانه‌ای بود. جامعۀ آماری این پژوهش کتابخانههای عمومی شهر یزد بوده است. از بین کتابخانههای عمومی شهر یزد سه کتابخانه به صورت تصادفی انتخاب و از 7 متخصص کتابداری بهعنوان خبره برای پاسخگویی به پرسشنامه استفاده گردید. روایی پرسشنامه پژوهش حاضر توسط خبرگان و استادان دانشگاهی مورد تأیید قرار گرفت و پس از تأیید، بین خبرگان منتخب توزیع و دادهها جمعآوری شد.
یافته­ ها: مدل ارائه‌شده در این پژوهش و همچنین سطح‌بندی انجام‌شده توسط مدل‌سازی ساختاری تفسیری نشان می­دهد که منابع مالی مورد نیاز برای انجام برنامه­ها و اهداف کتابخانه و به‌کارگیری پرسنل دارای انگیزۀ بالا با تخصص کتابداری، در پایین‌ترین سطح قرار دارد و بر دیگر عوامل تأثیرگذار و دارای بیشترین نفوذ است.
اصالت/ارزش: نتایج حاصل از این پژوهش می­تواند اولویتبندی صحیح مسائل کتابخانهها را، از جمله ساماندهی به بخش اداری و مالی که در اولویت اول طبق این پژوهش است، یادآور شود. همچنین به‌کارگیری نقشۀ استراتژی در کتابخانه­ها می­تواند گامی مؤثر برای بهبود و ارتقاء سطح کیفیت خدمات کتابخانه­های عمومی باشد.
 
واژه‌های کلیدی: کتابخانه‌های عمومی، کیفیت خدمات، نقشه استراتژی، مدلسازی ساختاری تفسیری، MICMAC
متن کامل [PDF 1431 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مديريت و ارزيابي كتابخانه‌هاي عمومي
دریافت: ۱۳۹۴/۳/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 4 - ( تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي، زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها