[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 20، شماره 4 - ( 12-1393 ) ::
دوره 20 شماره 4 صفحات 627-641 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش مؤلفه‌های فرهنگ سازمانی (امنیت شغلی، رضایت شغلی و عدالت سازمانی) بر بیگانگی از کار، مطالعه موردی: کتابداران کتابخانه‌های عمومی خوزستان
لفته منصوری* ، علی حسین حسین زاده، عبدالرضا نواح
اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان ، laftehmansoori@yahoo.com
چکیده:   (4397 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی نقش مؤلفه‌های فرهنگ سازمانی (امنیت شغلی، رضایت شغلی و عدالت سازمانی) بر بیگانگی از کار میباشد.
روش: این پژوهش به روش پیمایشی انجام گرفته است. جامعۀ مورد مطالعه کلیۀ کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان است. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه است که پس از بررسی اعتبار و پایایی آن مورد استفاده قرار گرفت. داده‌ها با استفاده از نسخۀ 16 نرمافزار  spssمورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. برای آزمون فرضیه‌ها نیز از آزمون همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج به‌دست آمده نشان داد که بین رضایت شغلی، امنیت شغلی و عدالت سازمانی (به عنوان متغیرهای مستقل) با بیگانگی از کار (به عنوان متغیر وابسته) رابطۀ معنی‌دار وجود دارد. نتایج تحلیل رگرسیون چندمتغیره نیز حاکی از آن است که متغیرهای مستقل پژوهش قادر به پیشبینی 46/0 از واریانس بیگانگی از کار هستند.
اصالت/ارزش: پژوهش‌های اندکی از زاویۀ جامعه‌شناختی به کتابداران کتابخانه‌های عمومی خوزستان توجه کرده که این پژوهش به این امر پرداخته است.
 
واژه‌های کلیدی: رضایت شغلی، امنیت شغلی، عدالت سازمانی، بیگانگی از کار.
متن کامل [PDF 440 kb]   (1059 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: نیروی انسانی کتابخانه ها
دریافت: ۱۳۹۲/۳/۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۲/۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۲/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط prshabab@gmail.com در تاریخ ۱۳۹۴/۲/۲۰
به نام خدا
با سلام و دعای خیر
پژوهش لازمه ی هر توسعه و پیشرفتی در هر زمینه ای است.البته پژوهشی که از نتایج آن بهره ی عملی و کاربردی برد.پژوهش در کنار آموزش از ارکان اساسی و لازم برای توسعه و پیشرفت است.در کنار آموزش های عمومی و تخصصی رایج این پژوهش و تحقیق است که به ما می گوید احتیاج به چه آموزشی و در چه زمینه ای و برای کدام هدف نیازمندیم.متاسفانه استفاده از نتایج پژوهش در برنامه ریزی و فعالیتها شاید در حد نزدیک به صفر باشد.این نگاه بدبینانه حاصل تجربیات و مطالعاتی است که شاید همه ی ما آن را لمس کرده ایم.انشاالله این مهم اصلاح و به علوم انسانی مانند دیگر رشته ها توجه شود.
هدایت ال شباب


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mansouri L, Hosseinzadeh A H, Navah A. Investigating the role of organizational culture (job security, job satisfaction and organizational justice) on the work alienation, case study: librarians of public libraries in Khouzestan province.. تحقيقات اطلاع رساني و كتابخانه هاي عمومي. 2015; 20 (4) :627-641
URL: http://publij.ir/article-1-321-fa.html

منصوری لفته، حسین زاده علی حسین، نواح عبدالرضا. بررسی نقش مؤلفه‌های فرهنگ سازمانی (امنیت شغلی، رضایت شغلی و عدالت سازمانی) بر بیگانگی از کار، مطالعه موردی: کتابداران کتابخانه‌های عمومی خوزستان. تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي. 1393; 20 (4) :627-641

URL: http://publij.ir/article-1-321-fa.htmlدوره 20، شماره 4 - ( 12-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی Research on Information Science and Public Libraries
iranpl
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3790