XML English Abstract Print


استاد گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران ، nadjlahariri@gmail.com
چکیده:   (389 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر شناسایی مؤلفه‌های مؤثر بر رفتار اطلاع‌یابی و سنجش اندازه اثر آنهاست. علاوه بر این در این پژوهش متغیرهای تعدیل‌گر در رفتار اطلاع‌یابی نیز شناسایی شده‌اند.
روش: روش پژوهش حاضر فراتحلیل است. جامعه پژوهش کلیه پژوهش‌های انجام شده در پایگاه داخلی استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و برای پژوهش­های بین­المللی پایگاه پروکوئست (ProQuest) بود. با توجه به معیارهای ورود به پژوهش تعداد 89 پژوهش انتخاب و از میان آنها برای محاسبه اندازه اثر 19 پژوهش حائز شرایط بودند که وارد فراتحلیل شدند. پژوهش‌ها به روش پیمایشی و با به کارگیری ابزار پرسشنامه در جوامع متفاوت و بر حسب سنجه‌های پایا به انجام رسیده‌اند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار جامع فراتحلیل نسخه 2 (CMA2) مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: تعداد 16 متغیر و عامل مؤثر بر رفتار اطلاع‌یابی در چهار زیر گروه اصلی دانشجویان، اعضای هئیت علمی، حوزه بهداشت و شهروندان در پژوهش‌های این حوزه شناسایی شدند. نتایج کلی فراتحلیل نشان داد که اندازه اثر یا ضریب تأثیر مؤلفه‌ها و عوامل موثر بر رفتار اطلاع‌یابی 0.589 است که بر حسب نظام تفسیری کوهن، در حد زیاد ارزیابی می‌شود. همچنین دو متغیر گروه نمونه‌ای (دانشجویان، اعضای هئیت علمی، حوزه بهداشت و شهروندان) و میدان مطالعه (پایگاه‌های ISC و ProQuest) متغیرهای تعدیل‌گر در عوامل مؤثر بر رفتار اطلاع‌یابی هستند.
ارزش/ اصالت: با توجه به اینکه مطالعات زیادی در حوزه رفتار اطلاع‌یابی انجام شده است جای پژوهشی که به صورت فراتحلیل به نتایج آنها بپردازد خالی بود. این پژوهش تلاش کرده است این خلا را پر
نماید و به برآورد و نتیجه‌ای واحد برای بخشی از مطالعات کمی این حوزه دست یابد.
متن کامل [PDF 1018 kb]   (92 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: سواد اطلاعاتي سواد رسانه‌اي
دریافت: 1398/10/2 | پذیرش: 1398/10/11 | انتشار: 1398/9/24 | انتشار الکترونیک: 1398/9/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb