[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
برون دادهای تحقق یافته کتابخانه‌های عمومی در استان تهران
لیلی سیفی* ، آقای علی علی دوست
دانشگاه بیرجند ، leili.seifi@birjand.ac.ir
چکیده:   (26 مشاهده)

هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین وضعیت پیامدهای درک شده از خدمات کتابخانه‌های عمومی استان تهران در زندگی کاربران در مؤلفه‌های آموزش، پژوهش، کسب و کار و تجارت؛ فعالیت‌های روزمره و فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی انجام شده است.

روش: این پژوهش از نظر هدف کاربردی و از نظر روش جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها توصیفی از نوع پیمایشی است. جامعه آماری پژوهش شامل 86000 نفر از اعضای 15 تا 79 ساله کتابخانه‌های عمومی نهادی استان تهران بودند که با روش نمونه‌گیری طبقه‌ای نسبتی تعداد 620 نفر انتخاب و موردبررسی قرار گرفتند.

یافته‌ها/ نتایج: نتایج حاصل از بررسی نشان داد میزان پیامدهای درک شده از کتابخانه‌های عمومی در سه حوزه آموزش، پژوهش و کسب و کار (79/2=M، 01/0 > p)؛ فعالیت‌های روزمره (60/2=M، 01/0 > p)؛ فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی (71/2=M، 01/0 >p) و پیامدهای کلی (70/2=M، 01/0 > p) کمتر از حد متوسط بود و در هر سه حوزه به صورت معنی‌داری با یکدیگر تفاوت داشت. پیامدهای درک شده در حوزه آموزش، پژوهش و کسب و کار و تجارت (91/3=F، 05/0>p)؛ حوزه فعالیت‌های روزمره (68/2=F، 05/0>p) و پیامدهای کلی (16/3=F، 05/0>p) بر حسب میزان استفاده هفتگی و سالانه کاربران تفاوت معنی‌داری داشتند. رابطه بین پیامدهای درک شده به‌طور کلی (19/0= r، 01/0>p) و حوزه‌های آن با سن کاربران مثبت و معنی‌دار بود. میانگین پیامدهای درک شده به‌طور کلی (39/6 =F، 001/0> p) و هر سه حوزه آن بین کاربران کتابخانه‌ها با درجات مختلف تفاوت معنی‌داری داشت. میانگین پیامدهای درک شده کاربران متأهل به‌طور کلی (34/6-t=، 000/0< p) و در حوزه‌های آن به طور معناداری از کاربران مجرد بیشتر بود.

اصالت/ ارزش: رویکرد ارزﻳﺎﺑﻲ پیامد در راستای اهداف ارزیابی کیفیت خدمات و تعیین میزان اثرگذاری نهایی خدمات در زندگی کاربران، قادر است تصور درستی از واقعیت‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی را به مسئولین و دست‌اندرکاران بخش فرهنگی جامعه منتقل نماید. پژوهش بیشتر در این حوزه به ارتقای مبانی نظری سنجش تأثیر و پیامد‌های کلی و نشان دادن تأثیر کتابخانه‌ها بر روی جامعه کمک می‌کند. اکثر پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه ارزیابی عملکرد کتابخانه‌ها به سنجش عملکرد و ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده پرداخته و تعداد اندکی از پژوهش‌ها به بررسی پیامد­های کتابخانه‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی کاربران و اجتماع پرداخته‌اند. به‌طور کلی پژوهش حاضر تلاش کرده است تا به عنوان اولین پژوهش در ایران با این رویکرد، به سنجش پیامدهای کتابخانه‌های عمومی در جنبه‌های مختلف زندگی کاربران بپردازد.

واژه‌های کلیدی: کلیدواژه‌ها: پیامدهای درک شده، فواید کتابخانه‌ها، کیفیت خدمات، کتابخانه‌های عمومی استان تهران، نهاد کتابخانه‌های عمومی.
متن کامل [PDF 775 kb]   (6 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: خدمات عمومی در کتابخانه های عمومی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی Research on Information Science and Public Libraries
iranpl
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3781