[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 23، شماره 3 - ( 9-1396 ) ::
دوره 23 شماره 3 صفحات 417-433 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه توانمندسازی روان‎شناختی و تعهد سازمانی در کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان البرز
سمانه فتوحی* ، سعید غفاری
دانشگاه پیام نور قم ، fotouhi.samaneh@gmail.com
چکیده:   (549 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه بین توانمندسازی روان‌شناختی با تعهد سازمانی در کتابداران کتابخانه‌های عمومی زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی استان البرز انجام شده است.
روش: پژوهش از نظر هدف کاربردی و روش آن پیمایشی است. در استان البرز سه نوع کتابخانه عمومی نهادی، مشارکتی و مستقل وجود دارد. نمونه آماری مورد مطالعه در این پژوهش 93 نفر از کتابداران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان البرز بودند که به تصادف انتخاب ‌شدند. برای جمعآوری دادهها از دو پرسشنامه توانمندی روان‌شناختی اسپریتزر و پرسشنامه تعهد سازمانی آلن و مهیر استفاده شد. برای سنجش پایایی پرسشنامه‌ها، با استفاده از نرم‌افزار SPSS، ضریب پایایی (آلفای کرونباخ) کل پرسشنامه توانمندسازی روان‌شناختی اسپریتزر  88/0 و تعهد سازمانی آلن و می یر 78/0 محاسبه شد. همچنین به منظور سنجش روایی پرسشنامهها از اعتبارسنجی محتوا با نظر متخصصان استفاده گردید. برای ارزیابی فرضیههای تحقیق و تجزیه و تحلیل دادهها از آزمون همبستگی پیرسون و آزمون تی تک نمونهای استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که بین توانمندسازی روان‌شناختی و تعهد سازمانی کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان البرز رابطه معناداری وجود دارد. به‌طوری‌که ضریب همبستگی میان تعهد سازمانی با احساس مؤثر بودن در کار (346/0)، تعهد سازمانی با احساس شایستگی (187/0)، تعهد سازمانی با احساس معنی‌دار بودن شغل (183/0)، تعهد سازمانی با احساس خودمختاری (287/0) و تعهد سازمانی با احساس اعتماد به دیگران (357/0) بود.
اصالت/ارزش: از مهمترین مواردی که در یک سازمان باید به آن توجه داشت، عامل تعهد به سازمان است. با توجه به اینکه افزایش تعهد سازمانی در گرو افزایش توانمندیهای روانشناختی کارکنان است، با بهبود این عامل میتوان شاهد افزایش شایستگیهای فردی و بهویژه حس اعتماد میان کارکنان بود.
 
واژه‌های کلیدی: توانمندسازی، توانمندسازی روان‌شناختی، تعهد سازمانی، کتابخانه‌های عمومی.
متن کامل [PDF 604 kb]   (174 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: نیروی انسانی کتابخانه ها
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

fotouhi S, ghaffari S. Psychological Empowerment and Organizational Commitment of Public Librarians of Alborz Province in Iran . تحقيقات اطلاع رساني و كتابخانه هاي عمومي. 2017; 23 (3) :417-433
URL: http://publij.ir/article-1-1486-fa.html

فتوحی سمانه، غفاری سعید. رابطه توانمندسازی روان‎شناختی و تعهد سازمانی در کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان البرز . تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي. 1396; 23 (3) :417-433

URL: http://publij.ir/article-1-1486-fa.htmlدوره 23، شماره 3 - ( 9-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی Research on Information Science and Public Libraries
iranpl
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3790