دوره 16، شماره 1 - ( 2-1389 )                   دوره 16 شماره 1 صفحات 99-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، mehranhamian@yahoo.com
چکیده:   (11986 مشاهده)
هدف: هدف از انجام پژوهش حاضر، بررسی وضعیت ارائه خدمات و ابزارهای بازیابی اطلاعات در کتابخانه‌های عمومی شهر سنندج است تا با آشکار شدن نقاط ضعف و قوت، در تدوین سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های آتی کتابخانه‌های عمومی مدنظر قرار گیرد.
روش: روش پژوهش انجام شده، پیمایشی با نگرش توصیفی است. داده‌های مورد نیاز از طریق پرسشنامه برای مراجعان کتابخانه‌ها (400 نفر)، مصاحبه با مسئولان کتابخانه‌ها، مشاهده حضوری و آمارهای موجود در کتابخانه‌ها گردآوری شده‌است.
یافته‌ها: یافته‌های حاصل از تحقیق بیانگر عدم آشنایی کافی جامعه استفاده‌کننده از وظایف کتابخانه‌های عمومی و همچنین عدم توانایی آن‌ها در استفاده از ابزارهای بازیابی اطلاعات به‌ویژه نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای است و نیاز به وجود برنامه‌ریزی و ارائه خدمات بهتر در سطح محلی و سیاست‌گذاری مؤثرتر با توجه به نیازهای بومی به‌وسیله نهاد کتابخانه‌های عمومی­کشور ضروری به نظر می‌رسد.
اصالت/ارزش: امروزه در تحلیل معیارهای رفاه اجتماعی، میزان توسعه کتابخانه‌های عمومی در ردیف مسکن، آموزش، اشتغال، بهداشت و درمان قرار می‌گیرد و آن را یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها به حساب می‌آورند. از سوی دیگر، بازیابی اطلاعات کارکرد اصلی کتابخانه‌ها است و یکی از نمادهای عملکرد مطلوب آن به شمار می‌رود. بنابراین بررسی کمی و کیفی ابزارهای بازیابی اطلاعات و سنجش خدمات کتابخانه‌ای در پیشبرد اهداف و رسالت کتابخانه‌های عمومی دارای اهمیت است.
 
 
متن کامل [PDF 306 kb]   (74 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مديريت و ارزيابي كتابخانه‌ها
دریافت: 1391/5/12 | پذیرش: 1396/11/25 | انتشار: 1396/11/25 | انتشار الکترونیک: 1396/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.