دوره 18، شماره 3 - ( 8-1391 )                   دوره 18 شماره 3 صفحات 389-375 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران ، Amini_mahdieh@yahoo.com
چکیده:   (7348 مشاهده)
هدف: هدف مقاله حاضر، ارزیابی محیطی کتابخانه‌های عمومی استان کرمان وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از دیدگاه کتابداران بر اساس معیارهای نظام آراستگی 5S است.
روش: روش پژوهش، پیمایشی ارزیابانه و جامعه پژوهش، کتابداران کتابخانه‌های عمومی وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در استان کرمان است که شامل 154 زن و 53 نفر مرد می‌شود. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه است. بدین منظور پرسشنامه‌ای حاوی 77 مؤلفه برای کتابداران طراحی گردید.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان کرمان، محیط کتابخانه‌ها را از لحاظ سازماندهی مواد و وسایل خوب و مثبت ارزیابی کردند. متأسفانه در رابطه با معیار نظم و ترتیب در کتابخانه‌های عمومی مورد مطالعه، کتابداران عدم رضایت خود را از این معیار ابراز داشتند. 80 درصد کتابداران پاسخگو، رعایت معیار پاکیزگی را در کتابخانه‌های خود مثبت و قابل قبول دانستند. همچنین60 درصد اظهار کرده‌اند که معیار استانداردسازی در کتابخانه‌های استان رعایت شده و نظر مثبتی در این زمینه داشتند. در خصوص معیار پنجم یعنی مشارکت و انضباط کاری، 42 درصد کتابداران نظر قابل قبولی در این زمینه ابراز داشته و نحوه عمل و همکاری خود و سایر همکاران و کتابداران در محیط کتابخانه‌ها را قابل قبول ارزیابی کردند.
اصالت/ارزش: تاکنون در ایران از معیارهای نظام آراستگی 5S برای ارزیابی محیطی کتابخانه‌های عمومی استفاده نشده است. کاربرد این معیارها در ارزیابی محیطی همه کتابخانه‌های عمومی، و تلاش برای نزدیک شدن به سطح بالایی از این معیارها، محیط‌های ارزشمندی چون کتابخانه‌های عمومی که محل مراجعه عموم مردم است را بهبود خواهد بخشید.
 
متن کامل [PDF 295 kb]   (177 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: تحليل آماري
دریافت: 1391/11/21 | پذیرش: 1392/4/27 | انتشار: 1392/4/27 | انتشار الکترونیک: 1392/4/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.