دوره 27، شماره 3 - ( 10-1400 )                   دوره 27 شماره 3 صفحات 465-439 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تبریز ، taghipour@tabrizu.ac.ir
چکیده:   (547 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با هدف نیازسنجی آموزشی کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران انجام گرفت.
روش: برای اجرای نیازسنجی آموزشی از الگوی نیازسنجی توافق‌محور و روش پیمایش اینترنتی استفاده شده است و داده‌­های لازم از طریق پرسش‌نامۀ الکترونیکی از کاربران کتابخانه‌های عمومی در سطح کشور در ارتباط با نیازهای آموزشی آنان جمع‌آوری شد تا عناوین نیازهای آموزشی مهم و با اولویت بالا شناسایی و اولویت‌بندی شود. جامعۀ پژوهش شامل همۀ کاربران کتابخانه‌های عمومی در سطح کشور بود و تعداد 775 نفر نمونه با استفاده از روش نمونه‌گیری طبقه‌ای نسبتی انتخاب شدند. از پرسش‌نامۀ بسته‌پاسخ محقق‌ساخته برای گردآوری داده‌ها استفاده شد. سپس، روایی محتوایی پرسش‌نامه به تأیید 5 نفر از متخصصان رسید و پایایی ابزار با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ محاسبه شد که برابر با 92/0 است.
یافته­‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که از میان 75 دورۀ آموزشی، 38 دورۀ آموزشی مورد نیاز کاربران کتابخانه های عمومی ایران هستند و به‌ویژه دوره‌های مهارت‌های زندگی، ارتقای سلامت روان، مهارت‌های یادگیری و مطالعه، مهارت‌های ارتباطی زوجین، سواد رسانه‌ای، ارتقای سلامت جسمانی، مهارت استفاده از اینترنت، سواد اطلاعاتی، عکاسی با دوربین و موبایل، کسب‌وکار اینترنتی، فرزندپروری، تایپ با نرم افزار ورد، مهارت‌های کارآفرینی و کسب‌وکار، ارائه از طریق پاورپوینت، رزومه‌نویسی شغلی، و نصب سیستم عامل ویندوز به‌ترتیب 16 عنوان دورۀ آموزشی اولویت‌دار و مهم‌ترین عناوین دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران هستند.
اصالت/ارزش: پژوهش حاضر از این جنبه که نیازهای آموزشی کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران را شناسایی کرده دارای نوآوری است. نتایج حاصل از اجرای این پژوهش به مسئولان آموزش نهاد کتابخانه‌های عمومی ایران کمک می­‌کند تا دوره‌های آموزشی مناسب با نیازهای آموزشی کاربران هدف را طراحی کنند و به‌طور مؤثر در راستای تحقق هدف راهبردی آموزش گام بردارند.
متن کامل [PDF 1224 kb]   (201 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: خدمات كتابخانه‌ها
دریافت: 1400/6/30 | پذیرش: 1400/8/21 | انتشار: 1400/10/10 | انتشار الکترونیک: 1400/10/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.