دوره 26، شماره 1 - ( 1-1399 )                   دوره 26 شماره 1 صفحات 159-195 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه خوارزمی تهران ، ebrahimirahman@gmail.com
چکیده:   (1402 مشاهده)
هدف: هدف از این پژوهش تعیین مقولهها و موضوعاتی است که در حوزۀ کتابخانه­‌های عمومی جمهوری اسلامی ایران، موردتوجه سیاست‌گذاران ملی بود. این پژوهش در نظر دارد با تحلیل محتوای اسناد خط‌مشی‌گذاری، مسائلی را شناسایی کند که سیاستگذاران درصدد یافتن راهحل برای آنها بودهاند.
روش: این پژوهش از نوع پژوهش‌های کیفی است که با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی انجام شده است. جامعه و نمونه پژوهش شامل متن سیاست‌ها، قوانین و مقرراتی است که در حوزۀ کتابخانههای عمومی به تصویب نهادهای سیاستگذار در جمهوری اسلامی ایران رسیدهاند. در این خصوص، نُه مصوبۀ مهم که بهطور خاص کتابخانههای عمومی را مدنظر قرار دادهاند، مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرد. برای کدگذاری نیز از نرم‌­افزار تحلیل دادههای کیفی MAXQDA استفاده شده است. به‏‌منظور تضمین صحت و قابلیت اعتماد این پژوهش از ملاک‌‏های اعتبار‏پذیری، قابلیت اطمینان، قابلیت انتقال و تأیید‏پذیری استفاده شد.
یافته‏‌ها: یافته‌‏های پژوهش نشان داد که در اسناد مصوب برای پنج مسئلۀ «سیاستهای ترویج خواندن»، «مدیریت امور اداری و مالی کتابخانههای عمومی کشور»، «ساخت و توسعه کتابخانههای عمومی کشور»، «مدیریت ارائه خدمات کتابخانهای در کتابخانههای عمومی کشور» و «تعیین بازیگران ادارۀ کتابخانههای عمومی در کشور» مورد توجه قرار گرفته است. بررسی اسناد نشان داد که موضوع سیاستهای ترویج خواندن در سند نهضت مطالعۀ مفید و مصوبۀ شورای فرهنگ عمومی دربارۀ ترویج فرهنگ کتاب و کتاب­خوانی مورد توجه بوده و بازیگران و ذی­نفعان متعددی در این دو سند مورد توجه سیاست­گذاران بوده است. سایر مصوبات، سه موضوع دیگر را تحت پوشش قرار دادهاند. همچنین، نقش بازیگران و ذی‌نفعان مختلف در ارتباط با کتابخانه‌­های عمومی، طبق مفاد مصوبات، بررسی و طبقهبندی شد.
متن کامل [PDF 883 kb]   (646 دریافت)    
نوع مطالعه: كيفي | موضوع مقاله: مديريت و ارزيابي كتابخانه‌ها
دریافت: 1398/5/26 | پذیرش: 1398/9/18 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1398/9/18 | انتشار: 1399/5/12 | انتشار الکترونیک: 1399/5/12