دوره 26، شماره 1 - ( 1-1399 )                   دوره 26 شماره 1 صفحات 111-138 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل ، mighiasi@gmail.com
چکیده:   (1635 مشاهده)
هدف: امروزه با افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان علم اطلاعات و دانش‌­شناسی توجه به آیندۀ شغلی این قشر از جامعه یکی از چالش‌های پیش روی آنان است.  از این­‌رو هدف پژوهش حاضر این است که با رویکردی آینده­‌نگرایانه به کشف عوامل مؤثر بر آفرینش کسب‌وکار برای فارغ‌­التحصیلان این رشته بپردازد.
روش: پژوهش حاضر از نوع اکتشافی با استفاده از روش دلفی است. جامعۀ آماری در بخش دلفی 15 نفر از صاحب‌نظران حوزۀ علم اطلاعات و دانش­‌شناسی و کارآفرینی بوده است و در بخش اکتشافی از نظریات 165 نفر از خبرگان بهره برده شد. ابزار پژوهش نیز پرسش­نامۀ محقق­‌ساخته بود که روایی آن با بر اساس آزمون تحلیل عاملی تأیید شد و پایایی بر اساس آزمون آلفای کرونباخ  برای تمامی مؤلفه­‌ها بالاتر از 7/0 محاسبه شد. برای تحلیل داده‌ها از آزمون­های توصیفی میانگین و انحراف معیار، آزمون بارتلت،‌ تحلیل عاملی اکتشافی و تأییدی توسط نرم‌افزار SPSS نسخۀ 20 و لیزرل نسخه 8/8 استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که عوامل مؤثر بر آیندۀ کسب‌وکار کارآفرینانه در سه عامل فرصت‌­های کارآفرینانه، ظرفیت‌های کارآفرینانه، و چهارچوب کارآفرینانه قرار می‌گیرند. برای بررسی مدل تحقیق بار عاملی گویه‌­ها و شاخص­های برازش مدل محاسبه شد و با توجه به آنکه بار عاملی تمامی گویه‌­ها بالاتر از 4/0 برآورد شد و شاخص‌­های برازش مدل نیز دارای مقدار موردنظر بودند، مدل پژوهش مورد تأیید قرار گرفت.
اصالت/ارزش: پژوهش حاضر با رویکردی اکتشافی و با دیدگاه آینده­‌نگرایانه در خصوص عوامل مؤثر بر کسب­‌وکار کارآفرینانه در حوزۀ علم اطلاعات و دانش‌­شناسی انجام شده است. از این پژوهش می‌توان بهمنظور بهبود محیط کسب­وکار و ایجاد فضای مطلوب برای کار و رشد روحیۀ کارآفرینی در دانشجویان رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی استفاده کرد.
 
متن کامل [PDF 946 kb]   (596 دریافت)    
نوع مطالعه: كيفي | موضوع مقاله: مطالعات مديريتي
دریافت: 1398/4/19 | پذیرش: 1398/9/30 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1398/9/30 | انتشار: 1399/5/12 | انتشار الکترونیک: 1399/5/12