دوره 20، شماره 1 - ( 1-1393 )                   دوره 20 شماره 1 صفحات 51-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی ، vahid.khashei@gmail.com
چکیده:   (5604 مشاهده)
هدف: هدف این پژوهش، دستیابی به مدلی از کنترل استراتژیک با ابزارهای کاربردی و قابل استفاده در سطح نهاد کتابخانه عمومی کشور است.
روش: پژوهش حاضر به لحاظ هدف، اکتشافی و با راهبرد مطالعه موردی و جهت‌گیری بنیادی است و گردآوری اطلاعات در آن با استفاده از پیمایش میدانی انجام گرفته است و با روش‌های تحلیل آماری به تجزیه و تحلیل داده‌ها پرداخته شده است. 
یافته‌ها: طراحی یک سیستم کنترلی استراتژیک، شرایط سازمان را به‌منظور حرکت منسجم در بستر محیط فراهم می‌سازد و کوشش‌های پراکنده مدیران را انسجام بخشیده و از تصمیمات پراکنده جلوگیری می‌کند. نهاد کتابخانه عمومی کشور با تدوین سند چشم‌انداز خود که همانا جایگاه اول در منطقه و برتری از جهت سرانه فضا، عضو، منابع و امانت کتابخانه است، به شدت نیاز دارد تا ابزارها و روش‌های استراتژی خود را کنترل کند. مقاله حاضر با طراحی مدل کنترل استراتژیک به دنبال تسهیل و حل مسأله کنترل استراتژی در چشم‌انداز راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و نتایج به‌کارگیری این مدل می‌تواند در سازمان‌های عمومی غیردولتی مورد استفاده قرار گیرد.
اصالت/ارزش: پژوهش حاضر می‌تواند دستمایه مناسبی در خصوص کنترل راهبردی چشم‌ انداز راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور باشد.
 
متن کامل [PDF 1632 kb]   (1534 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: خدمات کتابخانه‌ای برای خانواده‌ها و ارتقای فرهنگ عمومی
دریافت: 1393/6/11 | پذیرش: 1393/6/11 | انتشار: 1393/6/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.