تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی- اصول اخلاقی نگارش مقاله
اخلاق نویسندگان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۱ | 

درباره نویسندگان شفاف باشید
آیا نام همه افرادی که سهم نویسندگی در مقاله شما داشته‌اند را با ترتیب درست ذکر کرده‌اید و از آوردن نام افرادی که سهم نویسندگی نداشته‌اند اجتناب نموده‌اید؟ آیا نام و نشان و وابستگی سازمانی آن افراد به روز هستند؟ با نویسندگان همکار درباره اینکه مقاله‌تان را به کدام مجله بفرستید به توافق برسید و پس از ثبت مقاله، به آنها بگویید که مقاله را به کدام مجله فرستاده‌اید.
ثبت صحیح نام نویسندگان، انتشار را آسان‌تر می‌کند.
وجود مشکل درباره نویسندگی، نقش‌ها و ترتیب اسامی، فرایند داوری و انتشار را طولانی‌تر می‌کند. مطمئن شوید تصمیمات جمعی گرفته شده و همه اطلاع دارند.
از سرقت علمی (و سرقت از خود) اجتناب کنید
آیا به دقت بررسی کرده‌اید که به خود و به دیگران درست استناد کرده‌اید؟ شما باید درباره شکل‌ها و جدول‌هایی که می‌خواهید از فردی اقتباس کنید و سپس با تغییراتی بازتولید کنید، اجازه‌نامه کتبی داشته باشید.
کی چک می‌کند؟
اعضای هیئت تحریریه، سردبیر و داوران، تشابهات مقاله شما با سایر آثار را بررسی می‌کنند و این، بخشی از کار داوری است که از آنها خواسته شده است. 
داده‌های خود را دوباره بررسی کنید
آیا از داده‌هایی که فرد دیگری جمع کرده استفاده می‌کنید؟ بررسی کنید که حتماً اجازه کتبی از استفاده از آنها را از وی گرفته باشید. بهعلاوه، اگر متخصص آماری شما را در تحلیل دادهها کمک کرده، مطمئن شوید که از وی در مقاله قدردانی کردهاید. 
همه چیز را بیاورید. دستورالعمل‌های لازم را برای سایر مؤلفان ذکر کنید.
ممکن است داده‌های مقاله، پرسشنامه، و سایر موارد به‌صورت پیوست خواسته شود. برای ارسال این موارد، آمادگی داشته باشید و قبلاً پیوست‌ها را در بخش ضمائم سایت بیاورید.
حامیان مالی طرح پژوهشی را اعلام کنید
اگر مقاله شما مستخرج از طرحی پژوهشی است، حامی مالی اثر و نقش آن را ذکر کنید.
شفافیت ضروری است.
حمایت‌ها و روابطی که در موفقیت پژوهشی شما و آنچه یافته‌اید اثر گذاشته، همیشه باید اعلام شود.
استانداردها را رعایت کنید
آیا تجارب و شیوه‌های عملی را ذکر کرده‌اید؟ مطمئن شوید که همه هشدارها و نکات ریز (استانداردها، مواد، و فرمول‌ها) را راجع به پیشامدهای خطرناکی که حین انجام آزمایشات یا کارهای عملی حین پژوهش برایتان پیش آمده را ذکر کرده‌اید. همچنین نیاز است که به استانداردها یا روش‌های عملی که به‌کار گرفته‌اید، استناد کنید.
شواهد و رضایت‌نامه‌های مربوط به کارهای عملی خود را بیاورید.
روش‌ها و استانداردهای ملی و بین‌المللی که در کار شما روی افراد یا حیوانات استفاده شده، تأییدیه اخلاقی از آزمایش شوندگان (در صورت وجود مواردی که دارای چالش اخلاقی است)، و رضایت بیماران (مورد بررسی) همگی هنگام ثبت مقاله نیاز است.
یک جا مقاله را ثبت کنید
یادتان باشد که مقاله‌تان را فقط در یک مجله ثبت کنید و از ثبت همزمان آن در دو یا چند مجله جدّاً اجتناب کنید. اگر تصمیم گرفتید که مقالهتان را به مجله دیگری بفرستید، انصراف خودتان را اعلام کنید. 
با اقتباس از گروه انتشاراتی تیلور & فرانسیس

نشانی مطلب در وبگاه تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی:
http://publij.ir/find.php?item=1.69.26.fa
برگشت به اصل مطلب