راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان
فصلنامه «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» نشریه‌ای  پژوهشی است که در حوزه‏‌های مرتبط با کتابخانه‌های عمومی، همچون کتابداری و اطلاع‏‌رسانی، فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، آرشیو، کتابشناسی و نیز جنبه‌های فلسفی، جامعه‌شناختی، تربیتی و روان‌شناختی کتابخانه‌های عمومی مقاله می‌پذیرد. مقالاتی که به طور عام در حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی نگاشته می‌شوند و دارای ارزش پژوهشی و نظری هستند، در اولویت بعدی این نشریه قرار می‌گیرند.

اهداف مجله
1.    انتشار نتایج تحقیقات علمی و پژوهشی در زمینۀ کتابخانه‌های عمومی، علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی و حوزه‎های مرتبط؛
2.    کمک به ارتقاء و نهادینه کردن پژوهش در زمینۀ کتابخانه‌های عمومی؛
3.    تلاش برای گسترش دانش تخصصی در حوزۀ کتابخانه‎های عمومی؛
4.    تلاش برای نشر اندیشه‎های نو جهت رفع نیازهای علمی و تحقیقاتی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ و
5.    نشر نتایج فعالیت‎های علمی- پژوهشی نهاد کتابخانه‌های عمومی.

مقالات باید دارای شرایط زیر باشند:
الف) از نظر محتوایی
* عنوان: مختصر و متناسب با محتوا باشد.
* نام و نشانی نویسنده (نویسندگان): نام، نام خانوادگی، درجۀ علمی، مرتبۀ دانشگاهی، نشانی پُستی منزل یا محل کار، تلفن و رایانامه  (ایمیل) قید شود و همچنین نویسنده مسئول و تاریخ ارسال مشخص گردد.
* چکیدۀ فارسی: چکیده به‌صورت ساختاریافته و حداکثر 250 باشد و شامل هدف، روش (نمونه، ابزار، روش‌های تحلیل آماری و روش‌های اعتبارسنجی ابزارها و یافته‌ها)، یافته‌ها، و اصالت/ارزش مقاله را بیان کند؛ همچنین بین 3 تا 5 کلیدواژه‌ پس از چکیده ذکرگردد.
* چکیدۀ انگلیسی: از نظر حجم و محتوا معادل و منطبق با چکیدۀ فارسی باشد.
* مقدمه شامل بیان مسئله، مبانی نظری و سوابق پژوهش، هدف (‌ها)، پرسش (ها) و / یا فرضیه (های) پژوهش باشد.
* روش: در صورتی که مقاله به روش کمّی تهیه شده است جامعه آماری، نمونه و روش اجرای پژوهش (شامل نوع طرح پژوهش و روش‌های تحلیل آماری داده‌ها)، و اعتبارسنجی ابزارها و نتایج به‌طور مفصل بیان شود.
* یافته‌ها: یافته‌های پژوهش همراه با جدول‌ها و نمودارهای ضروری قید شود. جدول‌ها، نمودارها و تصاویر خام باشد و به‌صورت عکس نباشد.
* بحث و نتیجه‌گیری: دربردارندۀ خلاصۀ تفسیری و تحلیلی از یافته‌های پژوهش‌ و مقایسه با پژوهش‌های دیگر با تأکید بر توضیح قابلیت تعمیم‌پذیری و کاربرد علمی یافته‌ها و ارائۀ رهنمود‌های لازم برای ادامۀ پژوهش باشد.

* پیشنهادها: دربردارندۀ پیشنهادهای کاربردی برخاسته از پژوهش باشد و تکیۀ هر پیشنهاد به یافته‌ها ذکر شود.
* پانویس‌ها: توضیحات و معادل لاتین اصطلاحات و آوانویسی اسامی اشخاص غیرایرانی و یا هر فردی که خواندن نامش مشکل است در پایین هر صفحه با شماره‌های مجزا برای هر صفحه آورده شود.
* استناد:  استنادها و فهرست منابع و مآخذ باید بر اساس شیوه‌نامۀ APA تنظیم شود. به عنوان نمونه، در مورد مقاله و کتاب به صورت زیر عمل گردد:
مقاله- نام‌ خانوادگی نویسنده (ویرگول، یک فاصله) نام کوچک [در صورت وجود نویسندگان بیشتر] (نقطه‌ویرگول، یک فاصله) نام‌ خانوادگی و نام نویسندگان همکار به شکل مقلوب (یک فاصله،پرانتز باز) تاریخ نشر (پرانتز بسته، نقطه، یک فاصله) عنوان مقاله به‌شکل ساده (نقطه، یک فاصله) عنوان نشریه به‌شکل ایرانیک/ ایتالیک (ویرگول، یک فاصله) دوره (یک فاصله، پرانتز باز) شماره (پرانتز بسته، ویرگول، یک فاصله) صفحه‌شمار (نقطه)
کتاب- نام‌ خانوادگی نویسنده (ویرگول، یک فاصله) نام کوچک [در صورت وجود نویسندگان بیشتر] (نقطه‌ویرگول، یک فاصله) نام‌ خانوادگی و نام نویسندگان همکار به شکل مقلوب (یک فاصله،پرانتز باز) تاریخ نشر (پرانتز بسته، نقطه، یک فاصله) عنوان به‌شکل ایرانیک/ ایتالیک (نقطه، یک فاصله) [در صورت وجود ویرایش (یک فاصله)] (پرانتز باز) مرتبۀ ویرایش (پرانتز بسته، نقطه، یک فاصله) محل نشر (دونقطه، یک فاصله) ناشر (نقطه)
به منظور استناددهی صحیح در مورد دیگر اَشکال منابع می‌توانید از کتاب زیر استفاده کنید:
حری، عباس و شاهبداغی، اعظم (1384). شیوه‌های استناد در نگارش‌های علمی: رهنمودهای بین‌المللی. تهران: دانشگاه تهران.
ب) از نظر ظاهری
* مطالب فارسی در نرم افزار 2003  Word یا 2007  Word با قلم B zar در اندازۀ 14 و مطالب انگلیسی با قلم Times New Roman در اندازۀ 12 در صفحه‌ی  A4 نگاشته شود؛
* مطالب هر صفحه تا 20 خط و کل مقاله نهایتاً 18 صفحه باشد؛
* چکیده فارسی با قلم اندازۀ 12 و چکیده انگلیسی با قلم اندازه‌ی 10 نگاشته شود؛
* تصویرها دارای وضوح مناسب و در قطع مجله (23×16) باشد. ارسال فایل اصلی شکل‌ها (در قالب برنامه‌های Excel، Word، PDF) الزامی است؛
* از نثر فارسی روان و کلمات و عبارات مصطلح فارسی استفاده شود.


نکات مهم:
* شیوۀ ارزیابی مقالات: مقالات ارسالی که شرایط اولیه را رعایت کرده باشند، حداقل برای دو داور بدون ذکر نام و نشان نویسنده ارسال می‌شود. پس از انجام داوری، پیشنهادهای داوران به‌طور کامل برای نویسنده مقاله ارسال می‌گردد. پس از انجام موارد اصلاحی توسط نویسنده و ارسال آن به دفتر فصلنامه، مقاله توسط کارشناس روش تحقیق و کارشناس آماری مجدداً بررسی می‌شود و اِشکالات احتمالی به مولف(ان) بازگو می‌شود و پس از اصلاح مجدد توسط مؤلف(ان)، مقاله پذیرش می‌شود و در نوبت چاپ قرار می‌گیرد.
* فصلنامه حق رد، یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد و به‌هیچ‌وجه آنها را مسترد نمی‌کند.
* مقاله نباید در نشریۀ دیگری چاپ و یا به‌طور همزمان ارائه شده باشد.
* مسئولیت محتوای علمی مقاله با نویسنده (نویسندگان) آن است.
 CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 14265 بار   |   دفعات چاپ: 823 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 86 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb