دوره 21، شماره 4 - ( 12-1394 )                   دوره 21 شماره 4 صفحات 587-604 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghadesi S, karimian M A. Relationship between Library Anxiety and Computer Attitude (CAS Model) of Dezful Public Libraries’ Users . تحقيقات اطلاع رساني و كتابخانه هاي عمومي. 2016; 21 (4) :587-604
URL: http://publij.ir/article-1-982-fa.html
قادسی شهزاد، فرهادپور محمدرضا، کریمیان محمدعلی. بررسی رابطۀ بین اضطراب کتابخانه‌ای و نگرش رایانه‌ای (مدل سی. ای. اس.) کاربران کتابخانه‌های عمومی شهرستان دزفول . تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي. 1394; 21 (4) :587-604

URL: http://publij.ir/article-1-982-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوزستان ، Shghadesi@yahoo.com
چکیده:   (2049 مشاهده)

هدف: پژوهش حاضر به رابطه بین اضطراب کتابخانه‌ای و نگرش رایانه‌ای کاربران کتابخانه‌های عمومی شهرستان دزفول بر اساس مدل سی. ای. اس. پرداخته است.

روش: مطالعه از نوع کاربردی است و با استفاده از روش پیمایشی تحلیلی انجام شد. جامعۀ پژوهش کاربران کتابخانه‌های شهرستان دزفول به تعداد 10757 نفر است که از میان آنها تعداد 370 نفر به صورت تصادفی به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات دو پرسشنامۀ باستیک شامل 39 گزاره برای اضطراب کتابخانه‌ای و پرسشنامۀ مدل سی. ای. اس. لوید و گریسارد شامل 40 گزاره است.

یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد مهم‌ترین عامل اضطراب‌زا بر اساس مقیاس باستیک مربوط به «احساس عدم راحتی در کتابخانه» با میانگین 41/4 است. تحلیل نتایج مولفه­های نگرش رایانه‌ای با استفاده از آزمون تحلیل واریانس فریدمن نشان داد که «سودمندی رایانه» با میانگین 06/3 بالاترین و «اضطراب رایانه» با میانگین 84/1 پایین‌ترین رتبه را دارا هستند. اضطراب کتابخانه‌ای و نگرش رایانه‌ای کاربران به لحاظ سن و سطح تحصیلات با استفاده از آزمون آنوای یک‌راهۀ مستقل، و به لحاظ جنسیت با استفاده از آزمون تی مستقل بررسی گردید که تفاوت معنی‌داری را نشان نداد. نتایج نشان داد بین اضطراب کتابخانه‌ای و نگرش رایانه‌ای کاربران رابطۀ معنی‌داری در سطح کمتر از (001/0) وجود دارد و نگرش رایانه‌ای نقش پیش‌بینی‌کننده‌ای را در راستای اضطراب کتابخانه‌ای ایفا می‌نماید.

اصالت/ارزش: با توجه به نتایج پژوهش، اقدام مناسب در راستای کاهش تأثیر عوامل اضطراب­زای کتابخانه‌ای هم‌زمان با توجه به نگرش کاربران نسبت به رایانه، می­تواند عملکرد کاربران در استفاده از خدمات اطلاعاتی کتابخانه­ها را بهبود بخشد.

متن کامل [PDF 1019 kb]   (756 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مطالعات كاربران مراكز اطلاع‌رساني
دریافت: ۱۳۹۲/۸/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۲۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb