دوره 23، شماره 2 - ( پياپي 89، تابستان 1396 )                   دوره 23 شماره 2 صفحات 281-294 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه فردوسی مشهد ، sanatjoo@um.ac.ir
چکیده:   (644 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی میزان همخوانی بین کلیدواژه‌های جستجوی کاربران با اصطلاحات پیشنهادی پایگاه‌های اطلاعاتی است. پایگاه‌های اطلاعاتی محتوای موضوعی مدارک خود را با استفاده از واژگان زبان طبیعی یا زبان کنترل شده، در فیلدهای کتابشناختی مشخصی که همراه با سایر اطلاعات کتابشناختی مدرک همراه است، نمایان می‌کنند که اصطلاحات پیشنهادی مقالات نامیده می‌شوند.
روش: این پژوهش از نوع کاربردی است و به روش تحلیل محتوا انجام گرفته است. جامعه آماری این پژوهش، پایگاه‌های اطلاعاتی ابسکو و آی‌تریپل‌ای بودند که تراکنش‌های ثبت شده طی یک دوره سه ماهه مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان دادند که در هر دو پایگاه اطلاعاتی، همخوانی کامل کلیدواژه‌های جستجوی کاربران با اصطلاحات پیشنهادی آزاد از اصطلاحات پیشنهادی کنترل شده پایگاهها بیشتر بود. حال آنکه میزان همخوانی نسبی کلیدواژه‌های جستجوی کاربران با اصطلاحات پیشنهادی کنترل شده بیش از اصطلاحات پیشنهادی آزاد بود. همچنین بین میزان همخوانی کلیدواژه‌های جستجوی کاربران با هریک از انواع اصطلاحات پیشنهادی، تفاوت معناداری مشاهده شد. نتایج نشان دادکه این اصطلاحات توانمندی بالایی برای به‌کارگیری در نمایه‌سازی منابع، انتخاب اصطلاحات اصطلاحنامه‌ها و منبع انتخاب کلیدواژه‌های جستجو در فرایند توسعه جستجو دارند.
اصالت/ارزش: ارزش این مقاله در نشان دادن ارزش کلیدواژههای آزاد در جستجوی متون از طریق وبگاهها و لزوم توجه بیشتر به آنها در نمایهسازی خودکار و نیمهخودکار متون در پایگاههای اطلاعاتی است.
 
متن کامل [PDF 714 kb]   (172 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: پايگاه‌هاي اطلاعاتي
دریافت: ۱۳۹۲/۲/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۵