دوره 18، شماره 2 - ( 9-1391 )                   دوره 18 شماره 2 صفحات 217-240 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علامه طباطبائی ، vahid.khashei@gmail.com
چکیده:   (7169 مشاهده)
هدف: هدف این پژوهش، ارائۀ مدل کنترل راهبردی برای اجرا و ارزیابی راهبردها و چشمانداز راهبردی نهاد کتابخانههای عمومی کشور است.
روش: پژوهش حاضر به لحاظ هدف، اکتشافی و با راهبرد مطالعۀ موردی و جهتگیری بنیادی است و اطلاعات با روش مطالعۀ کتابخانهای و مصاحبه عمیق گردآوری شده است.
یافتهها: کنترل راهبردی به دنبال کنترل اجرای راهبردها و چشماندازهای سازمان مطرح شده است. مشکل بنیادی برنامۀ راهبردی سازمانها شکاف میان ایدهها و آرمانها با عمل و اقدامات سازمانی است. مدلهای کنترل راهبردی برای ارائۀ راهحلهای پرکردن شکاف ایده تا اقدامات راهبردی مطرح شدهاند. در حال حاضر مدل ارزیابی متوازن عملکرد بهعنوان یکی از مدلهای کنترل راهبردی در سازمانها عمومیت پیدا کرده است. چشمانداز راهبردی نهاد کتابخانههای عمومی کشور بهعنوان سند بالادستی یک نهاد عمومی غیردولتی با مسألۀ شکاف ایده تا عمل مواجه است. مقالۀ حاضر با توصیف قابلیتهای این مدل به همراه روش مطالعۀ موردی به دنبال تسهیل و حل این مسأله بوده و نتایج به کارگیری این مدل را در سازمانهای عمومی غیردولتی مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد داد.
اصالت/ارزش: پژوهش حاضر میتواند دستمایۀ مناسبی در خصوص عملیاتیسازی چشمانداز راهبردی نهاد کتابخانههای عمومی کشور به دست دهد.
 
متن کامل [PDF 3777 kb]   (176 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: تحليل آماري
دریافت: 1391/9/24 | پذیرش: 1392/4/27 | انتشار: 1392/4/27 | انتشار الکترونیک: 1392/4/27