دوره 24، شماره 2 - ( 8-1397 )                   دوره 24 شماره 2 صفحات 341-356 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، ghasemi_azadm@yahoo.com
چکیده:   (1539 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر به‌منظور طراحی و آزمون الگویی از پیشایندهای مؤثر بر توسعۀ کارآفرینی در کارکنان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان انجام شده اسـت.
روش: جهت انجام پژوهش حاضر نمونه‌ای به حجم 410 نفر از کارکنان که به روش نمونه‌گیری طبقه‌ای ساده انتخاب‌ شده بودند، مورد آزمون قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده‌ها، شامل پرسشنامه‌های جوّ خلاقانۀ سازمانی، حمایت سازمانی ادراک‌ شده، پرسشنامۀ توانمندسازی روان‌شناختی، پرسشنامۀ خلاقیت سازمانی و پرسشنامۀ رفتار کارآفرینانه در سازمان است. جهت آزمون الگـو از روش الگویابی معادلات ساختاری (SEM) و با استفاده از نرم‌افزار AMOS ویراست 21 استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج حاکی از معنی‌داری کلیۀ مسیرهای مستقیم حمایت سازمانی ادراک‌ شده و جوّ خلاقانۀ سازمانی بـه توسعۀ کارآفرینی بود. با حذف مسیرهای غیر‌معنی‌دار، الگو اصـلاح شـد. شاخص‌های برازنـدگی الگویابی معادلات ساختاری، برازش مناسب الگوی اصلاح‌ شده را نشان دادند. همچنین، نتـایج روابـط غیرمستقیم، معنی‌داری این روابط را تأیید نمودند.
اصالت/ارزش: طراحی مدل کارآفرینی سازمانی کتابخانه‌های عمومی با توجه به متغیر بودن محیط و شرایط بی‌ثبات و ظهور کسب‌وکار‌های جدید و رقبای جدید می‌تواند به‌عنوان راهکار مفیدی سیاست‌گذاران و مدیران نهاد را در تغییر و اصلاح ساختاری و مدیریتی مورد نیاز برای تقویت زمینه‌ها و توسعۀ بسترهای کارآفرینی سازمانی نهاد یاری نماید تا بتوانند در رقابت باقی بمانند.
 

 

 
متن کامل [PDF 1020 kb]   (352 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: پژوهش‌هاي نظری در كتابداري و اطلاع‌رساني
دریافت: 1395/9/13 | پذیرش: 1397/5/8 | انتشار: 1397/8/20 | انتشار الکترونیک: 1397/8/20