:: دوره 22، شماره 2 - ( تحقيقات اطلا‌ع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي (ويژه‌نامه خواندن 3)، تابستان 1395 ) ::
دوره 22 شماره 2 صفحات 213-227 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر محیط دیجیتال بر عادت و روش‌های خواندن جوانان
زهرا ناصری* ، علیرضا نوروزی
دانشجوی دکتری دانشگاه تهران ، znaseri50@gmail.com
چکیده:   (1318 مشاهده)
هدف: در عصر دیجیتال، ابزارهای وبی همچون ماشینی هستند که زمان را بهسرعت در خود می‏بلعند. تمایل نسل جدید به استفاده از این ابزارها برای سرگرمی و کسب اطلاعات، عادت خواندن آن‏ها را از نظر انتخاب نوع مواد و روش­های خواندن متحول کرده است. به عبارت دیگر، کاربران امروزی هر چند اطلاعات را بیشتر بهصورت برخط دریافت می‏کنند؛ اما به خوانندگان سطحی و اجمالی تبدیل شده‏اند که علاقۀ کمی به خواندن عمیق مطالب دارند. این امر نهتنها عادت خواندن بلکه چگونگی پردازش اطلاعات و مرور صفحه‏های وب را نیز در آن‎ها تغییر داده است. از این رو، این پژوهش در نظر دارد تا تأثیر استفاده از اینترنت بر عادت و روش­های خواندن کاربران را مورد بررسی قرار دهد.
 روش: پژوهش حاضر به روش پیمایشی انجام و از پرسشنامه برای گردآوری داده‏ها استفاده شده است. جامعۀ پژوهش حاضر را دانشجویان مقطع کارشناسی کلیۀ رشته‏های تحصیلی مؤسسۀ آموزش عالی توس مشهد (1000 دانشجو) تشکیل داد که از میان آنان 100 دانشجو که مایل به همکاری با پژوهشگر بودند بر اساس اصل دسترس‏پذیری بهعنوان نمونه انتخاب شدند.
یافته‏ ها: پژوهش حاضر نشان داد که شرکت‏کنندگان معتقدند اینترنت خواندن تعاملی، گسترده و سطحی را افزایش و خواندن متمرکز و عمیق را کاهش می‏دهد. همچنین، اینترنت خواندن اخبار و رویدادها، دانش عمومی، متون تخصصی و هرزه‏نگاری را افزایش می‏دهد و در خواندن متون مذهبی و ادبی کم تأثیر است. با وجود این، یافتۀ اخیر با از نظر آماری (آزمون مجدور کا) مورد تأیید قرار نگرفت.
اصالت/ارزش: ارزش مقالۀ حاضر در نشان دادن آن اَبعادی از خواندن است که به‎واسطۀ محیط تعاملی وب تحت تأثیر قرار می‎گیرد. فعالان حوزۀ کتاب می‎توانند با نظرداشت این اَبعاد، طرح‎های بهتری برای کمتر شدن این معضلات ارائه دهند.
 
واژه‌های کلیدی: عادت خواندن، خواندن تعاملی، خواندن برخط، روش‌های خواندن، مطالعه.
متن کامل [PDF 1537 kb]   (440 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مطالعه
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۶


XML   English Abstract   Print



دوره 22، شماره 2 - ( تحقيقات اطلا‌ع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي (ويژه‌نامه خواندن 3)، تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها