:: دوره 22، شماره 2 - ( تحقيقات اطلا‌ع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي (ويژه‌نامه خواندن 3)، تابستان 1395 ) ::
دوره 22 شماره 2 صفحات 261-276 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل ترغیب‌کننده مطالعه در میان مراجعان کتابخانه‌های عمومی شهر ساری
مسعود حاجیان زیدی*
کارشناسی ارشد صدا و سیما ، masoudhajian91@yahoo.com
چکیده:   (1422 مشاهده)
هدف: هدف اصلی از انجام این پژوهش، شناسایی عوامل ترغیبکنندۀ مطالعه در میان مراجعان کتابخانههای عمومی شهر ساری بوده است.
روش: پژوهش حاضر از نوع توصیفی و روش آن پیمایشی است. جامعۀ آماری این پژوهش عبارت بود از کلیۀ مراجعان به کتابخانههای عمومی شهرستان ساری، شامل 15 هزار نفر، که بر اساس جدول کرجسی و مورگان تعداد 375 نفر از آنها بهعنوان نمونه انتخاب شدند. برای جمعآوری اطلاعات از پرسشنامۀ محقق‎ساخته که روایی و پایایی آن مورد سنجش قرار گرفته، استفاده شد.
یافتهها: نتایج نشان داد ده عامل در ترغیب مراجعان مؤثر است. از بین آنها، دو عامل «فرصت کافی برای مطالعه» و «سطح درآمد خانواده‎ها» با ضریب 823/0 مهمترین عوامل ترغیب به مطالعه بود. همچنین یافتههای پژوهش نشان داد که بین نظرات مراجعان کتابخانههای عمومی با توجه به سطح تحصیلات، میزان درآمد و سن نسبت به عوامل ترغیبکننده به مطالعه تفاوت معناداری وجود داشت اما بین نظرات پاسخ‎دهندگان، با توجه به شغل و جنسیت نسبت به عوامل ترغیب‎کننده به مطالعه تفاوت معناداری مشاهده نشد.
اصالت/ارزش: ارزش مقالۀ حاضر در شناسایی عوامل مؤثر در ترغیب به مطالعه میان مراجعان، و معرفی دو عامل اصلی یعنی «فرصت مطالعه» و «سطح درآمد» است. این دو عامل، نشان می‎دهد که محرک‎های اصلی مطالعه میان مراجعان، محرک‎های برون‎سیستمی (خارج از کتابخانه‎ها) است نه درون‎سیستمی.
 
واژه‌های کلیدی: ساری، مطالعه، خواندن، کتابخانه‎های عمومی.
متن کامل [PDF 1683 kb]   (527 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مطالعه
دریافت: ۱۳۹۴/۲/۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۶


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 2 - ( تحقيقات اطلا‌ع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي (ويژه‌نامه خواندن 3)، تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها