:: دوره 23، شماره 1 - ( پياپي 88، بهار 1396 ) ::
دوره 23 شماره 1 صفحات 49-70 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه تطبیقی مدخل‌های زندگی‌نامه‎ای در فرهنگنامه کودکان و نوجوانان با دایره‌المعارف‌‌های چاپی مشابه انگلیسی زبان
آزادمهر دانش فاطمیه* ، محسن حاجی زین‌العابدینی
کارشناسی ارشد کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه خوارزمی ، azdanesh@yahoo.com
چکیده:   (721 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر، با هدف بررسی تطبیقی وضعیت دایره‌المعارف‌های مورد مطالعه بر اساس متغیرهای پژوهش (تعداد مدخل، ساختار، نگارش، اعتبار، روزآمدی، انواع زندگینامه) گرفته است.
روش: پژوهش از نوع کاربردی است و برای انجام آن از روش مطالعۀ تطبیقی و تحلیل محتوا استفاده شده است. جامعۀ آماری پژوهش سه دایره‌المعارف کودکان و نوجوانان شامل فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، دایره‌المعارف کتاب جهان، و دایره‌المعارف کودکان بریتانیکا است. جامعۀ آماری پژوهش به تعداد 432 مدخل بوده که 67 مدخل به عنوان نمونه از هر دایره‌المعارف انتخاب شده و در مجموع 201 مدخل زندگینامه‌ای مشترک مورد بررسی قرار گرفته است.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان دادکه در مؤلفه‌های ارزیابی (تعداد مدخل، ساختار، نگارش، اعتبار، روزآمدی، انواع زندگینامه) فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان رتبۀ اول را هم به لحاظ فراوانی حضور معیارها و هم به لحاظ کیفیت معیارهای مورد بررسی داشته است. یافته‌های مربوط به انواع زندگینامه‌ها در دایره‌المعارف‌های جامعۀ آماری پژوهش نشان می‌دهدکه هیچ‌یک از منابع مورد مطالعه از جامعیت در زندگینامه‌ها برخوردار نیستند و همگی آن‌ها در مدخل‌های زندگینامه‌ای دارای ویژگی گزیده هستند و به همین ترتیب همه دایره‌المعارف‌ها به لحاظ زمانی از نوع گذشته‌نگر بوده‌اند.
اصالت/ارزش: ارزش مقاله حاضر در بررسی تطبیقی مداخل زندگینامهایِ دایرهالمعارفهای کودک و نوجوان از نظر معیارهای ارزیابی است و نشاندادن این نکته که آنها از روزآمدی لازم برخوردار نیستند.
 
واژه‌های کلیدی: فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، دایره‌المعارف‌های انگلیسی زبان، مدخل‌های زندگینامه، دایره‌المعارف کتاب جهان، دایره‌المعارف کودکان بریتانیکا.
متن کامل [PDF 755 kb]   (185 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: منابع و خدمات مرجع
دریافت: ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 1 - ( پياپي 88، بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها