:: دوره 22، شماره 2 - ( تحقيقات اطلا‌ع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي (ويژه‌نامه خواندن 3)، تابستان 1395 ) ::
دوره 22 شماره 2 صفحات 309-327 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان مطابقت دایره‌المعارف‌های فارسی کودکان و نوجوانان منتشرشده بین سال‌های 1385-1390 با معیارهای ارزیابی کتاب مرجع
سکینه فلسفین، یعقوب نوروزی، مهدی محمدی
استادیار دانشگاه قم ، mahdi.mohammadi203@gmail.com
چکیده:   (970 مشاهده)

چکیده

هدف: پژوهش حاضر با هدف،ارزیابی دایره‌المعارف‌های فارسی کودکان و نوجوانان منتشره بین سال‌های 1385 تا 1390 و تعیین میزان مطابقت آنها با معیارهای ارزیابی کتاب‌های مرجع صورت گرفته است.  
روش پژوهش: پژوهش حاضر از نوع کاربردی است که با استفاده از روش تحلیل محتوا صورت گرفته است. جامعه آماری، 150 عنوان دانش‌نامه منتشره است که با استفاده از سیاهه وارسی محقق ساخته‌ای مورد ارزیابی قرار گرفتند.
 یافته‌ها:یافته هانشان داد که از 150عنوان دانش نامه بررسی شده، 45اثر (30 درصد) عمومی و 105 اثر (70 درصد) تخصصی هستند. سال ۱۳۸۸ با 34 عنوان، بیشترین اثر منتشره را به خود اختصاص داد. بررسی دایره شمول دایره‌المعارف‌ها نیز نشان داد که ۷۱/۵  درصد آثار تخصصی و ۲۸/۵  درصد عمومی بوده‌اند. بررسی ۱۲ مؤلفه طرح شده در دامنه و محدوده نشان داد که بیش از نیمی از آثار ترجمه‌ای هدف از تهیه آثار را ذکر نکرده و بیش از ۶۰ درصد آثار منتشره فاقد نمایه بودند. نداشتن راهنمای استفاده از اثر نیز در ۶۳/۶  درصد آثار تألیفی - ترجمه‌ای و ۹۷ درصد آثار ترجمه‌ای کاملاً مشهود بود. مقایسه‌ی کیفیت آثار منتشره نشان داد که دانش‌نامه‌های تألیفی در مقایسه با ترجمه‌ای وتألیفی- ترجمه‌ای از کیفیت بهتری برخوردار بودند.  
اصالت/ارزش: با توجه به فقدان پژوهش‌های جامع و کاربردی که صرفاً به بررسی وضعیت دایره‌المعارف‌ها پرداخته باشد، این اثر تلاش کرده ضمن بررسی میزان مطابقت آثار منتشره با معیارهای ارزیابی کتاب مرجع کودکان و نوجوانان؛ الگویی نیز جهت استفاده پدیدآورندگان، استفاده‌کنندگان و ناشران جهت انتشار و انتخاب اثر مناسب ارائه کند.
واژه‌های کلیدی: منابع مرجع، کودک و نوجوان، دایره المعارف‌ها، معیارهای ارزیابی، الگوی ارزیابی
متن کامل [PDF 1568 kb]   (306 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: منابع و خدمات مرجع
دریافت: ۱۳۹۳/۹/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۶XML   English Abstract   Print


دوره 22، شماره 2 - ( تحقيقات اطلا‌ع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي (ويژه‌نامه خواندن 3)، تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها