:: دوره 22، شماره 3 - ( تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي، پاييز 1395 ) ::
دوره 22 شماره 3 صفحات 335-353 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی عملکرد کتابخانه‌های عمومی استان گلستان با کارت امتیازی متوازن (سال 1392)
مریم بابایی چمازکتی* ، حیدر مختاری
کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه آزاد تنکابن ، maryam.babaie@ymail.com
چکیده:   (1378 مشاهده)
هدف: هدف این پژوهش، ارزیابی عملکرد کتابخانه­های عمومی استان گلستان با استفاده از کارت امتیازی متوازن الگویی نسبتاً نو و چندوجهی برای ارزیابی عملکرد همه‌جانبۀ سازمان­ها- در سال 1392 بوده است.
روش: این پژوهش کاربردی است و به روش پیمایشی انجام گرفته است. جامعۀ آماری آن در منظر مشتری، کلیۀ اعضای کتابخانه­های عمومی استان گلستان به تعداد 28700 نفر بود که به روش نمونه­گیری تصادفی ساده حجم نمونه­ ای به تعداد 375 نفر انتخاب شد. برای بررسی منظر رشد و یادگیری، کلیۀ کارکنان کتابخانه­های عمومی استان گلستان به تعداد 98 نفر به شیوه سرشماری انتخاب شد. برای بررسی منظر فرآیندهای داخلی، کتابخانۀ عمومی میرفندرسکی گرگان به‌عنوان نمونۀ هدفمند انتخاب و وضعیت آن با استانداردهای ایفلا برای کتابخانه­های عمومی مقایسه شد. برای بررسی منظر مالی، از سیاهۀ وارسی برای درج داده­های مالی اداره کل کتابخانه­های عمومی استان گلستان در دو سال مالی 1390 و 1391 استفاده گردید. ابزار گردآوری داده­ها برای بررسی منظر مشتری (کاربران) و رشد و یادگیری (کارکنان) دو پرسشنامۀ مجزای محقق­ساخته بود. روایی پرسشنامه­ها با نظر متخصصان احراز شد. پایایی پرسشنامه­های کاربران و کارکنان با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ محاسبه گردید که به ترتیب 967/0 و 968/0 به‌دست آمد.
یافته‌ها: ارزیابی عملکرد در منظر مشتری با روش کارت امتیازی متوازن نشان داد که رضایت کاربران از خدمات کتابخانه، مطلوب و در منظر رشد و یادگیری، رضایت کارکنان در حد متوسط است. در منظر فرآیندهای داخلی، شاخص­های کتابخانۀ عمومی میرفندرسکی پایین­تر از حد استاندارد قرار داشت و در منظر مالی، درصد تحقق درآمدها و هزینه­های اداره کل کتابخانه­های عمومی استان گلستان به ترتیب کمتر از حد انتظار و در حد انتظار است.
اصالت/ارزش: ارزش این مقاله در نشان‌دادن ضعف کتابخانه‌های استان گلستان در جلب رضایت مؤثر کاربران است که به نظر می‌رسد درصد پایین تحقق درآمدها  خدمت‌رسانی مؤثر را تحت تأثیر قرار داده است.
 
واژه‌های کلیدی: ارزیابی عملکرد، کارت امتیازی متوازن، کتابخانه­‌های عمومی، استان گلستان
متن کامل [PDF 790 kb]   (418 دریافت)    
نوع مطالعه: كمّي | موضوع مقاله: مديريت و ارزيابي كتابخانه‌هاي عمومي
دریافت: ۱۳۹۲/۱۰/۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي، پاييز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها