دوره 25، شماره 4 - ( 10-1398 )                   دوره 25 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

roghani S, roghani S, zarei A, erfani N. The Effectiveness of Bibliotherapy way of Implementation Of Book Trolley Plan on Resilience and Life Expectancy In Improve The Adolescents Health Status developed to Cancer. Research on Information Science & Public Libraries. 2019; 25 (4)
URL: http://publij.ir/article-1-2029-fa.html
روغنی شکوفه، فامیل روحانی علی اکبر، زارعی عاطفه، عرفانی نصراله. تأثیر کتاب درمانی به شیوه پیاده سازی طرح ترالی‌کتاب بر میزان تاب‌آوری و امید به زندگی در بهبود وضعیت سلامت نوجوانان مبتلا به سرطان. تحقيقات اطلاع‌رساني و كتابخانه‌هاي عمومي. 1398; 25 (4)

URL: http://publij.ir/article-1-2029-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان ، Sfomilroahany@yahoo.com
چکیده:   (857 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش تعیین تأثیر مداخله آزمایشی کتاب­درمانی­ به شیوه پیاده سازی طرح ترالی ­­کتاب بر­تاب­­آوری و امید به زندگی در بهبود وضعیت سلامت نوجوانان مبتلا به سرطان در مرکز بیمارستان بعثت شهرهمدان است.
روش­: روش این پژوهش نیمه­تجربی با استفاده از طرح­ پژوهشی ­پیش­آزمون-­پس­آزمون ­­با­ دوگروه­ کنترل و آزمایش ­است. در گروه آزمایش جلسات کتاب­درمانی­ به شیوه پیاده‌سازی طرح ترالی ­­کتاب بر­گزار شد و مداخله­ای بیش از اقدامات معمول در محیط پژوهش انجام نشد. نمونه­ پژوهش­30 نفر از ­نوجوانان مبتلا به سرطان 10 تا ­14 ساله بودند که در مرحله اولیه بیماری قرار داشتند و حداقل یک دورۀ شیمی درمانی را گذرانده بودند. نمونه پژوهش به صورت تصادفی به دو گروه کنترل و آزمایش تقسیم شد. ابزار پژوهش دو پرسشنامه، تاب­آوری کانر و امید­ به زندگی اشنایدر بود. تحلیل داده­های ­پژوهش با استفاده از آزمون تی­مستقل وتحلیل کوواریانس در نرم‌افزار آماری SPSS  انجام شد.
یافته­‌ها: نتایج آزمون تی‌مستقل نشان داد بین میانگین نمرات دو مؤلفه، تاب­آوری و امید­ به زندگی در گروه کنترل و آزمایش تفاوت وجود دارد. همچنین نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد تأثیر کتاب‌درمانی به شیوه پیاده سازی طرح ترالی­­کتاب ­بر امید به زندگی در کودکان سرطانی 6/43 درصد و تأثیر کتاب‌درمانی به شیوه پیاده سازی طرح ترالی­­کتاب بر تاب‌آوری 1/64 درصد بود.
ارزش/ اصالت مقاله: این مقاله نخستین پژوهشی است که در زمینه تأثیر کتاب­درمانی به شیوه پیاده سازی طرح ترالی­­کتاب بر میزان تاب­آوری، امید به زندگیِ در بهبود وضعیت سلامت نوجوانان مبتلا به سرطان انجام شده است. کتاب‌درمانی با توجه به اثرات مثبت آن می‌تواند به عنوان یکی از خدمات کتابخانه‌های عمومی برای اقشار بیمار در جامعه باشد.
     
نوع مطالعه: كيفي | موضوع مقاله: مطالعات فرهنگي
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۹/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Research on Information Science and Public Libraries

Designed & Developed by : Yektaweb